Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karadeniz'e Havaalanı Geliyor

Ulaştırma Bakanlığı, Ordu ve Giresun'a hizmet verecek OR-Gİ Havaalanı'nın inşaatına 2011'in ilk yarısında başlayacak. Ordu'ya 19, Giresun'a 25 kilometre mesafede, Gülyalı bölgesine yapılacak havaalanı deniz doldurularak inşa edilecek.

Sabah Gazetesi
Karadeniz'e Havaalanı Geliyor

Yıllardır gündemde olan Ordu ve Giresun'a hizmet verecek OR-Gİ Havaalanı'nın inşaatına gelecek yılın ilk yarısında başlanacak. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek havaalanı, Ordu'ya 19, Giresun'a 25 kilometre mesafede, Gülyalı bölgesine yapılacak. Coğrafi şartları nedeniyle uygun alan olmadığı için havaalanı, denizin doldurulmasıyla kazanılacak alana yapılacak. OR-Gİ Havalanı'nın pist uzunluğu 3 bin metre, genişliği ise 45 metre olacak. Havaalanı terminalinin ise 3 bin 500 metre kapalı alanı bulunacak.

Havaalanının Ordu'ya mı, Giresun'a mı yapılacağı tartışmaya neden olmuştu. Ulaştırma Bakanlığı, havaalanının her iki ilin ortasına yapılmasına karar verince tartışma son buldu. Havaalanına hangi ilin isminin verileceği de tartışmaya yol açınca, Ordu'nun ilk iki harfi olan "Or" ile Giresun'un ilk iki harfi "Gi" harfleri birleştirilerek, havaalanın adı "OR-Gİ" olarak belirlenmişti. Ulaştırma Bakanlığı, Uşak, Afyon ve Kütahya'ya hizmet verecek Zafer Havaalanı ile bölgesel havaalanları projesini başlattı. OR-Gİ'nin dışında bölgesel havaalanı özelliğine sahip bir başka havaalanı da Adana ve Mersin arasına yapılacak. Çukurova Havalimanı'nın ihalesi de 2011 yılında gerçekleştirilecek.

Çukurova'ya da havaalanı geliyor

Adana'ya 30, Mersin'e 45 kilometre uzaklıktaki Kargılı mevkiine yapılacak Çukurova Havaalanı 30 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Böylece havaalanı olmayan Mersin de havaalanına kavuşacak. Kamulaştırması devam eden Çukurova Havaalanı, Zafer Havaalanı gibi yap-işlet-devret yöntemi ile özel sektör tarafından gerçekleştirilecek. Projeye göre 60 metre genişliğinde 3500 metre uzunluğunda iki piste sahip olacak Çukurova Havalimanı'nın ilk olarak bir pisti inşa edilecek.

ETİKETLER: ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenize-havaalani-geliyor_84757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!