Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Karadeniz'e Kül Yutturuyorlar!

Zonguldak'ın Çatalağzı Termik Santralı'ndan (ÇATES) çıkan küller, hiçbir arıtma sistemi olmadan denize dökülüyor. Karadeniz sahillerini kaplayan küller, insan sağlığı ve denizdeki canlıların yaşamını tehdit ederken, yapımına başlanan kül barajı inşaatının bir türlü bitirilmemesi tepkilere neden oluyor.

Radikal Gazetesib>Karadeniz kıyıları, arıtma tesisi inşaatı bir türlü bitmeyen termik santralın külüyle boğuluyor... Zonguldak'ın Çatalağzı Termik Santralı'ndan (ÇATES) çıkan küller, hiçbir arıtma sistemi olmadan denize dökülüyor. Karadeniz sahillerini kaplayan küller, insan sağlığı ve denizdeki canlıların yaşamını tehdit ederken, yapımına başlanan kül barajı inşaatının bir türlü bitirilmemesi tepkilere neden oluyor.

Merkez ilçeye bağlı Çatalağzı Beldesi'nde kurulu Çatalağzı Termik Santralı'ndan denize boşaltılan kül ve cüruf çevre kirliliğine neden oluyor. Karadeniz'e boşaltılan küller nedeniyle yaz aylarında sahillerde denize dahi girilemiyor. Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Çetinkaya, ÇATES'in yıllardır kül ve cüruf atıklarını Karadeniz'e deşarj ederek yoğun kirliliğe neden olduğunu söyledi.

Temeli 2002'de atıldı
Çetinkaya, kül ve cürufların denizin dibinde betonlaşarak ekolojik dengeyi bozduğunu ve canlıların yaşamasına olanak vermediğini de belirterek, şöyle dedi: "Bu sorun yıllar önce Bölge İdare Mahkemesi'ne götürülmüş, büyük mücadeleler sonucunda ÇATES'e kül barajı yapılması konusu gündeme gelmişti. 2002 genel seçimleri öncesi temeli atılan ve 2005 yılında bitmesi planlanan kül barajı ne yazık ki henüz aktif hale gelememiştir."

Sanayi ve teknolojiye karşı olmadıklarını ifade eden Çetinkaya, "Bunların ÇED'e uyumlu olmasının hiç değilse bundan sonra Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde zorunlu olduğunu düşünerek seviniyoruz. Eski teknolojilerle çalışan kuruluşların da bir an evvel yenileme ve iyileştirme çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı da bu konuda ciddi yaptırımlar uygulamalıdır. Yıllardır Zonguldak sahillerinde külden bariyerler oluşturan, çevre halkını sağlıksız koşullarda yaşamaya mahkûm eden termik santralın çevreye en az zarar verecek şekilde iyileştirme çalışmaları yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Çalışmalar sürüyormuş!
ÇATES yetkilileri ise çevre ve deniz kirliliğine yol açan küllerin depolanması amacıyla 2002'de başlanan çalışmaların devam ettiğini belirtti. Yetkililer, şu bilgiyi verdi:

"Santrala arıtma tesisi kurulması yönündeki çalışmaların yaklaşık yüzde 70'i tamamlanmış durumda. Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve yüksekliği 68 metre olan barajın günümüz birim fiyatlarıyla 40 milyon YTL civarında maliyeti var. Teknik bazı aksaklıklar nedeniyle 2005'te tamamlanması planlanan çalışmalar halen devam etmekte. Şu anda külün bir kısmı bazı işletmelere satılmakta, diğer bölümü de denize boşaltılmaktadır. Baraj ile termik santral arasına kurulacak 885 metre uzunluğundaki borular vasıtasıyla kirliliğe yol açan küller depolanacaktır. Baraj inşaatının 2007 yılında tamamlanmasını bekliyoruz."

Santral yetkililerinin verdiği bilgiye göre, işletmeden çıkan külün yüzde 78'i satılıyor, yüzde 22'si ise denize dökülüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenize-kul-yutturuyorlar_47406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!