Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Karadeniz'in Bodrum'u Olma Hayali Nükleerle Son Bulacak"

Türkiye'nin kuzey ucu Sinop'ta planlanan nükleer santralı, kentte fırsat olarak da, risk olarak da gören var. Halkı bilgilendiren TAEK'in uzmanları, bölgeyi karış karış tarayarak veri topluyor.

Sabah Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\56011.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Sinop, kent meydanında yer alan kitabede yazdığı gibi, kibrit yakmaz nemin kemikleri çürüttüğü ünlü cezaeviyle (bugün müze) bir sürgün yeri olmuş tarihte. Gündüz fenerle sokaklarında " arayan ve İskender'e 'Gölge etme başka ihsan istemez' diyen Diyojen'iyle ünlü bu küçük liman kenti, kışın balıkçılık, yazın turizmle ayakta duruyor. Ülkenin en kuzey ucundaki bu kentin gündeminde bugün nükleer santral bulunuyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in "5 bin megavat kurulu güçte nükleer santralı Sinop'ta kurmak istiyoruz" diyerek elektrik üretimi için santralın kurulacağı adres olarak gösterdiği kentte, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) uzmanları harıl harıl çalışıyor. Santral kurulması planlanan İnceburun mevkiinde karış karış taranarak toplanan toprak, bitki ve su örnekleri ölçüm yapılmak üzere Ankara'ya gönderiliyor. Aslında bu çalışma iki yıldır sürülüyor. Çalışmalar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın danışmanlığıyla yürütülüyor. Bu amaçla Ajansın Temsilcisi Akşit Tamer de bölgedeydi.

Kafalar karışık
Peki Sinop halkı ne düşünüyor.? Öncelikle halkın bölündüğünü, kafaların karışık olduğunu, milyarlarca dolar harcanarak yapılacak santralı bir fırsat olarak da bir risk olarak da görenlerin bulunduğunu söyleyelim. Bunun en somut örneğini Sinop Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde görmek mümkün. Meclis Başkanı Ayhan Demir, nükleer santrala karşı çıkarken, Yönetim Kurulu Başkanı Erol Derici fırsatlardan yararlanmak gerektiğini vurguluyor. Turizmciler 'Karadeniz'in Bodrum'u olarak niteledikleri Sinop'ta turizmin biteceğini savunurlarken, halkın bir bölümü, işsizlere iş bulunacağı, ekonominin canlanacağı inancıyla nükleer santral projesine sıcak bakıyor. TAEK de, kent merkezinde kurduğu Bilgi Merkezi ile nükleer santrallarla ilgili merak ettikleri konuda halkı bilgilendiriyor. TAEK uzmanları, yatırımın gerçekleşmesiyle Sinop'un eşik atlayacağını dile getiriyorlar.

Sinop nükleer bilim merkezi olabilir

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Derici, Türkiye'nin gereksinim duyması ve önlem alınması kaydıyla, çağdaş bir santrala karşı olmanın yanlış bir tutum olduğunu savundu. Sinop'ta oylama olsa, 'Santrala hayır' diyenlerin 3-4 bin kişiyi geçmeyeceğini, yüzde 80 'Evet' çıkacağını iddia eden Derici, "Çünkü, ekonomik gereksinim var. İnsanlar aç. Nükleer karşıtı olmak herşeyin çözümü değil. Buna karşı olanlar, yolu, havaalanı için de kente sahip çıkmalı" dedi. Fırsatlardan faydalanmak gerektiğini belirten Erol Derici, şöyle konuştu: "Davul zurna çalmam ama Sinop seçildi diye de dövünmem. Ondan nasıl istifade edeceğime bakarım. Sinop Üniversitesi kuruldu. Nükleer alanda ihtisaslaşıp dünyada sayılı üniversiteler arasında girebilir. Nükleer bölümü olur, her türlü araştırma buraya alınır. Sinop, Türkiye'nin nükleerde bilim merkezi olabilir."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-bodrumu-olma-hayali-nukleerle-son-bulacak_56011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!