Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadeniz'in Dalgaları, Karasu'da Sahildeki Onlarca Yazlık Evi Yıktı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde, deniz suyunun taşmasıyla birlikte son iki yıl içinde 40 yazlık ev yıkıldı. Son 3 yıldır ciddi tehlike oluşturan olayda, sert rüzgârın da etkisiyle kabaran dalgalar her geçen gün biraz daha içerilere giriyor. Yapılan bariyerler yetersiz kalırken, bazı bölgelerde deniz suları 60 metrelik sahili yuttu. Yürüyüş parkuru da

Zaman Gazetesi
1 Karadeniz'in Dalgaları, Karasu'da Sahildeki Onlarca Yazlık Evi Yıktı

Karadeniz'in gözde sayfiye merkezlerinden olan Sakarya'nın Karasu ilçesinde kumsaldaki daralma sebebiyle gün geçtikte içeri giren ve şimdiye kadar onlarca yazlık evi yıkan dalgalar, halk plajındaki yürüyüş yoluna kadar ulaştı. Plajın istinat duvarını yıkan dalgalar kaldırıma da zarar verdi. Plajda festivallerde kullanılan alana kadar ulaşan dalgalar sahil kesiminde oturan vatandaşları endişelendiriyor.

Karasu Kaymakamı Murat Duru, Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü'nün dalgaların önüne geçmek için yaptığı kıyı tahkimatlarının beklenen düzeyde faydasının olmadığını söyledi. Denizin bu yıl çok yükseldiğini ifade eden Duru şöyle konuştu: "DLH bölgede 12 adet kıyı tahkimatı yaptı; ancak yetersiz kaldı. Deniz bu yıl çok yükseldi ve kıyı tahkimatlarını da aşıyor. Teknik görevliler 'Tahkimatlar 5 yıllık süreçte etkisini gösterir." demişti. Ancak tahkimatların şimdilik beklenen düzeyde faydası olmadı."

Denizin halk plajındaki festival alanına kadar ulaştığını belirten Duru, Ulaştırma Bakanlığı'ndan gelen teknik ekibin bölgede inceleme yaptığını dile getirdi. Denizin aynı şekilde yükselmeye devam etmesi durumunda kıyı şeridinde bulunan bazı yerleşim alanlarının sıkıntı yaşayabileceğine dikkati çeken Duru şunları söyledi: "Yakın gelecekte acil bir sıkıntı öngörülmüyor. Ancak deniz son iki yıldır olduğu gibi yükselmeye devam ederse Batı Karadeniz Caddesi'ndeki yerleşim alanlarında sıkıntı oluşturabilir."

Sahil şeridinde tahribata yol açan denizin turizmi de olumsuz yönde etkileyeceğini anlatan Duru, sorunun çözümü için DLH'nin ÖZSU Tesisleri'nden sonra 15 adet daha kıyı tahkimatı yapacağı yönünde bilgi edindiklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da günden güne sahilden içeri giren Karadeniz'in ilçeyi tehdit eder boyuta geldiğini belirterek acil yardım çağrısında bulunmuştu. Denizin 50 metre daha içeri girmesi durumunda şehrin sular altında kalabileceği uyarısında bulunan İspiroğlu, ilçe merkezinin deniz seviyesinden 50 santimetre düşük olduğuna dikkati çekmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-dalgalari-karasuda-sahildeki-onlarca-yazlik-evi-yikti_77144.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • allah yardımcınız olsun zor iş YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!