Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karadeniz’in Dolgu Havalimanları Bölgeye Turist Çekecek

Türkiye'de deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı ve ikincisi Rize-Artvin Havalimanı’nın, ulaşımı kolaylaştırması nedeniyle bölgelerindeki turizme etki ederek, ekonomik ve kültürel katkı sağlaması hedefleniyor.

yapi.com.tr
Karadeniz’in Dolgu Havalimanları Bölgeye Turist Çekecek

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin Özel Projeler Departmanı’ndan alınan verilere göre, Türkiye'de deniz üzerinde inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı projesinin inşaatıyla, havalimanının yer aldığı Gülyalı ilçesindeki arsa ve konut fiyatlarında 2 katına varan artışlar gözlemleniyor.

Havaalanı, bölgede inşaat yatırımlarının hız kazanmasına neden olurken, öncelikli olarak Gülyalı ilçesinde görülen hareketliliğin havalimanının batısında yer alan Cumhuriyet Mevkii ve doğusunda yer alan Piraziz mevkiinde de hız kazandığı göze çarpıyor. Havalimanı inşaatından önce ulaşılabilirliğinden dolayı Trabzon’u tercih eden Arap turist ve yatırımcıların da bölgeye yöneldikleri görülüyor.

Bölgede söz konusu turizm potansiyelini değerlendirmek amaçlı Çambaşı, Aybastı yaylalarında tatil köyü projesi hedeflendiği ancak mülkiyet sorunu nedeniyle bu projenin askıya alındığı biliniyor. Verilere göre, sahil şeridindeki rekreasyon alanlarının düzenlenmesi ve kentin manzara noktası olan Boztepe’ye ulaşımı sağlayan teleferik gibi kent imajını etkileyen olumlu faktörlerin son dönemde turizm talebini arttırdığı ve otellerdeki doluluk oranları önceki yıllara göre artış gösterdiği görülüyor.

Gülyalı ilçesinde havalimanı inşaatına başlanmadan önce ortalama 75.000 TL liraya satılan dairelerin 150.000 TL’ye yükseldiği, 100 TL/m² birim fiyat ile satılan arsaların birim satış fiyatlarının ortalama yaklaşık 200-300 TL/m²’ye, havalimanı yolu aksında 500 TL/m²’lere kadar çıktığı ve bu değerlerin de artış eğiliminde olduğu gözlemleniyor.

İkinci dolgu havaalanı Rize'ye

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’de denize dolgu ile inşa edilecek ikinci havaalanı olan Rize-Artvin Havalimanı’nı inceleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin Özel Projeler Departmanı’na göre projenin 266 hektar alanda sahilden yaklaşık 50-100 metre mesafede deniz doldurularak inşa edilmesi planlanıyor.

Rize’de havalimanı yapılması için yürütülen çalışma kapsamında hazırlanan rapora göre, havalimanının bugünkü şartlarda yapılması halinde, yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşması bekleniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı için çalışma başlatılan Rize-Artvin Havalimanı projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin 2015 yılı itibariyle başlatıldığı belirtilen verilere göre, projenin turizm açısından Doğu Karadeniz’deki yayla turizminin, ulaşılabilirliğin kolaylaşmasıyla kente ekonomik katkı sağlaması bekleniyor.


Rize'nin coğrafi konumu itibarıyla Kafkasya, İran, Orta Asya ve Asya ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki geçiş güzergahlarından birinde bulunmasının ulaşım ilişkileri bakımından önemli olduğunun belirtildiği raporda, Topçu, Ovit Tüneli'nin tamamlanması ve Doğu Karadeniz Lojistik Merkezi'nin yapılması ile havaalanın çok daha büyük ihtiyaç doğabileceği düşünülüyor.

Bölgede deniz dolgusu yapılabilecek dört yerde inceleme yapılarak incelemeler sonucunda tespit edilen Gündoğdu Balıkçılar mevkisi ile Çayeli tünel çıkışından Pazar Kız Kalesin’e kadar olan bölgedeki arsa fiyatlarının havaalanı projesinin kesinleşmesiyle yaklaşık %10 oranında bir artış gösterdiği, ancak bu artışın projenin kesinlik kazanmasıyla beraber daha da yükseleceği, bölgedeki emlakçılar tarafından öngörülüyor. Bölgedeki güncel arsa satış fiyatlarının konut imarlı alanlarda 400 TL/m2 ‘den 450TL/m²’lere; tarla niteliğindeki gayrimenkullerin ise 20 TL/m2 mertebelerinden 30-40 TL/m2 mertebelerine ulaşması bekleniyorr.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizin-dolgu-havalimanlari-bolgeye-turist-cekecek_132859.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!