Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karadenizliler “Tabiatı Bozuk” Yasaya Karşı Eylemdeydi

Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Bayrak “Tabiatı Koruma Kanunu” ile ilgili eylemde, kanun tasarısına getirilen istisnalarla tahribatın önünün açılacağının altını çizdi; Ocaklı “Türkiye’nin her yerinde tepki vermeliyiz” dedi.

bianet.org
Karadenizliler “Tabiatı Bozuk” Yasaya Karşı Eylemdeydi

Karadeniz İsyandadır Platformu meclise sunulan Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanunu tasarısıyla ilgili dün (5 Aralık) bir basın açıklaması düzenleyerek "toplumu dışlayan ve ismi ile ters" tasarıya karşı olduklarını açıkladı.

Dün (5 Aralık) Galatasaray Lisesi önündeki basın açıklamasında "Tabiatı Bozuk Yasaya Hayır" pankartı açıldı; platform adına konuşan Çiğdem Bayrak tasarı çalışmalarının 2003 yılında başladığını, fakat itirazlar üzerine rafa kaldırıldığını hatırlattı. Bayrak "Tasarıyla korunması gereken alanlardaki yatırımlar hakkında bakanlık tek yetkili makan kılınmış, 49 yıla kadar kullanım hakkının devredilebilmesi öngörülmüş, izinlerin hangi koşul ve kıstaslarla verileceği dahi düzenlenmemiştir" diye konuştu.

"Doğanın isyanını dillendireceğiz"

Bayrak "En önemli kararlarda dahi sivil toplum ve yöre halklarının katılımı öngörülmemiştir. Hükümlere "üstün kamu yararı bulunması halinde tahrip unsurlarını en aza indirecek tedbirlerin alınması şartıyla Bakanlıkça izin verilebilir" gibi istisnalar getirilerek tahribatın önü açılmaktadır. Doğanın isyanını dillendirmeye devam edeceğiz" diye ekledi.

Eylemde "Karadeniz Kültür Sanat ve Çevre İnsanları" adına konuşan Tahsin Ocaklı ise "Yasa vadi ve derelerimizin yok edilmesi için planlanıyor; meclisten geçmemesi için Türkiye'nin her yerinde tepki vermeliyiz." dedi.

Borusan'a Aksu Tepkisi

Grup, Haydarpaşa Dayanışması'nın Kadıköy'de düzenlediği Haydarpaşa Yangını ile ilgili eyleme destek vermek üzere Galatasaray'dan tulum eşliğinde Karaköy'e yürüdü; "Kentsel, Kırsal, Dönüşüme Son", "Karadeniz Özgürdür" sloganları attı.

Bu sırada eylemciler İstiklal Caddesi üzerinde Borusan Müzik Evi ve Borusan Kültür Sanat binaları önünde durarak, Borusan Holding'in ortaklığını yürüttüğü Erzurum İspir Aksu Vadisi'ndeki HES inşaatına karşı tepki göstererek "Katil Borusan, Aksu'dan defol. Borusan'ın sanatı, öldürüyor yaşamı" sloganları attı.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/karadenizliler-tabiati-bozuk-yasaya-karsi-eylemdeydi_84187.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!