Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karadere Mağarası Koruma Altına Alınmayı Bekliyor

Aydın ile Muğla il sınırları içindeki Beş Parmak (Latmos) dağlarının ana tapınağı ile duvarlarında 8 bin yıllık kaya resimleri bulunan Karadere Mağarası koruma altına alınmayı bekliyor.

yapi.com.tr
Karadere Mağarası Koruma Altına Alınmayı Bekliyor

Aydın ile Muğla il sınırları içinde kalan, binlerce yıllık kültürlere ev sahipliği yapan Beş Parmak (Latmos) dağlarındaki eşsiz kültür varlıklarının korunmasız olması doğa dostlarını endişelendiriyor. Herkesin corona virüsü salgınına odaklandığı günlerde define avcılarının yarattığı tahribatların arttığına dikkat çeken Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) başkanı Bahattin Sürücü, Latmos’un ana tapınağı olarak bilinen Karadere Mağarası ve duvarlarındaki 8 bin yıllık kaya resimlerinin korunması çağrısı yaptı.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; Cumhurbaşkanlığına ve Aydın Valiliğine 2012 yılında mağaranın korunması için başvuru yaptıklarını söyleyen Sürücü, “Aydın Valiliği, Kaya resimlerinin bulunduğu mağaranın tahribattan korunması için bir proje üzerinde çalışıldığı duyurulmuştu. Mağara ve sığınaklar çevresinde doğal ortamın estetiğini bozmayacak şekilde, uzaktan fark edilmeyecek ancak yakınına gelindiğinde görülebilecek bir ağ sistemiyle koruma sağlanacağı açıklanmıştı” diyerek, söz konusu projenin günümüze kadar hayata geçirilmediğini söyledi.

 

 

Karadere Mağarası için Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’un, Alman mimar Albert Distelraht’a proje çizdirdiğini hatırlatan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Proje, Karadere Mağarası'nın tek girişi olan alanda demir parmaklıkla çevrilerek kilitli bir kapının yapılmasıydı. Bu sistem hem alana izinsiz girişi engelleyecek hem de eko turizmin bir parçası olan yöre insanlarına ekonomik katkı yapacaktı. Yerel kılavuzlar hem yol rehberliği yapacak, hem de mağara içindeki resimlere insan müdahalesinin kontrolünü yapacaklardı.” dedi.

Corona virüsü salgını nedeniyle insan hareketliliğinin kısıtlı olduğu günlerde Karadere Mağarasının define avcılarının yaratacağı tahribata kurban gitmemesi için yetkilileri göreve çağıran EKODOSD başkanı Sürücü, “Bu projenin hayata geçirilmesi, mağara içinde bulunan Latmos'ta ki en değerli kaya resminin korunmasına çok önemli katkısı olacaktır. Karadere Mağarası korunmalı çünkü buradaki eşsiz resimler ileride ülkemiz turizminin sembollerinden biri haline gelebilir.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karadere-magarasi-koruma-altina-alinmayi-bekliyor_179780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!