Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İBB, 400 Bin Yıllık Tarih için Harekete Geçti

İBB, geçtiğimiz senelerde dizi ve film setlerinde uğradığı tahribatla gündeme gelen ve uzunca bir süre kaderine terk edilen Başakşehir'deki Yarımburgaz Mağaraları için harekete geçti.

yapi.com.tr
İBB, 400 Bin Yıllık Tarih için Harekete Geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan ve 2001 yılında 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı statüsüne alınan ancak son zamanlarda tahribata ve yağmaya uğrayan Yarımburgaz Mağaraları için harekete geçti.

Sözcü’den Mert Öz’ün haberine göre; Başakşehir ilçesinin Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde bulunan mağarada İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı incelemelerde bulundu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, arkeolog ve korumacılarla birlikte mağaranın tamamını incelediklerini belirterek, “Yarımburgaz Mağarasını defineci yağmasından kurtaracağız. Sabit güvenlik sağlayacağız.” dedi. Belediye personeli mağaranın tarihi duvarlarının yazılarla nasıl tahrip edildiğini de görüntüledi.

Anadolu'nun ve Marmara Bölgesi'nin en önemli prehistorik sit alanlarından biri olan Yarımburgaz Mağaraları’nın 400 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülüyor. İnsanın atası olarak kabul edilen “Home Erectus”un bir kısmının da Avrupa'ya geçmek için “Yarımburgaz Mağaraları ve Menekşe Plajı” parkurunu güney kuzey istikametinde kat ettiği belirtiliyor.

Homo Erectus’un yaklaşık 400 bin yıl önce Marmara Denizi'nin doğusundan geçip Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere'yi takip ederek Yarımburgaz Mağaraları’na geldiği ve binlerce yıl bu mağaraları barınak olarak kullandığı, aletler ürettiği, avlandığı düşünülüyor.

Dizi ve film setleriyle tahribata uğramıştı
Geçtiğimiz senelerde kaderine terk edilen mağaralar, zaman zaman dizi ve film çekimleriyle gündeme gelmişti. Dünyada benzer sit alanlarına sadece araştırmacılar girebilirken, dizi ve film çekimleriyle 400 bin yıllık tarihin tehlikeye atılması tepki çekmişti.

Birinci Derece Sit Alanı ve Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescilli olan mağarada 1 No'lu Koruma Kurulu dizi ve film setlerinde oluşan tahribatlar nedeniyle tahrip olan yapının ilgili belediyece tekrar yapılmasına, bundan sonra mağarada yapılmak istenen film, dizi çekimlerinin geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar vereceği nedeniyle uygun olmadığına, mağara ve çevresinde güvenlik önemlerinin ilgili belediye tarafından alınmasına 10 Mayıs 2012 tarihinde karar vermişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-400-bin-yillik-tarih-icin-harekete-gecti_181286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!