Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karar Var, Uygulayan Yok!

Eskişehir Yolu üzerindeki Çağlayan Köprülü Kavşağı yakınlarında geçen yıl yapımına başlanan Gordion Alışveriş Merkezi'ne yurttaşlar tepki gösteriyor. Projeye yönelik hazırlanan bilirkişi raporunda inşaat nedeniyle, Eskişehir Yolu'na bakan 45 metrelik çekme mesafesinin 22,5 metreye, Ankaralılar Caddesi'ne bakan 15 metrelik çekme mesafesinin 7,5

Cumhuriyet ANKARA
Karar Var, Uygulayan Yok!

Eskişehir Yolu üzerindeki Çağlayan Köprülü Kavşağı yakınlarında geçen yıl yapımına başlanan Gordion Alışveriş Merkezi'ne yurttaşlar tepki gösteriyor. Projeye yönelik hazırlanan bilirkişi raporunda inşaat nedeniyle, Eskişehir Yolu'na bakan 45 metrelik çekme mesafesinin 22,5 metreye, Ankaralılar Caddesi'ne bakan 15 metrelik çekme mesafesinin 7,5 metreye, 499'uncu Sokak'a bakan 10 metrelik çekme mesafesinin ise 5 metreye indirildiği vurgulanıyor.

Çankaya Belediyesi avukatlarından Muzaffer Yılmaz , Anakent Belediyesi ve yüklenici Gürtaş firmasına karşı açtığı davada projenin iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi. Davaya ilişkin nihai kararını veren Ankara 16. İdare Mahkemesi, davacı vekili Yılmaz'ın istemini haklı bularak projenin yürütmesini oybirliği ile durdurdu. "İmar planlarının kent verilerine göre konut çalışma ve ulaşım gibi kentsel işlevler ile sosyal ve kültürel gereksinimlerin sağlanabileceği olanaklar çerçevesinde belde halkına iyi yaşama düzeni ve koşulların sağlanması amacıyla hazırlandığının ve koşulların zorunlu kıldığı biçimde ve zamanda yasalarda öngörülen yöntemlerle şehircilik ve planlama ilkelerine, kamu yararına ve hizmetin gereklerine uygun olarak değiştirilebileceğinin" vurgulandığı mahkeme kararında, yürütmeyi durdurma gerekçeleri şöyle ifade ediliyor:

"Ticari kullanımı baskın olan bu alanda kamu tesisleri yapılması ve metro istasyonunda hizmet alacakların ihtiyacı için makul düzeyde ayrılabilecek ticari ve kültürel tesisler yerine kat karşılığı inşaat yapılacak dava konusu parseller lehine karar verilmesinin planlamaya olan güveni sarsabileceği, bu nedenle de Anakent Belediyesi'nin plan değişikliği kararının yürürlükteki imar mevzuatı hükümlerine, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı belirtilmiştir. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir."

Engin Uç: İmar cinayeti

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan CHP Yenimahalle Belediye Meclisi Üyesi Engin Uç , projenin bir "imar cinayeti" olduğunu söyledi. Proje aleyhine hazırlanan bilirkişi raporlarının ve mahkeme kararının hiçe sayıldığını dile getiren Uç, Anakent Belediyesi'nin tüm olumsuzluklara karşın inşaatı sürdürdüğünü, uygulamanın planlama esasları ve şehircilik ilkelerine, bölge ihtiyaçlarına ve imar mevzuatına aykırı olduğunu her fırsatta söylediklerini belirtti. Uç, söz konusu uygulamayı Yenimahalle Belediye Meclisi gündemine taşıdıklarını anımsatarak, Belediye Meclisi'nden gelen yazılı yanıtta "Anakent Belediyesi'nce çalışmaları yürütülen inşaata ilişkin belediyemizin müdahale etme yetkisinin olmadığının..." denildiğini belirttii. Uç, sözlerine şöyle devam etti:

"Buraya inşaat ruhsatını veren de, işin sahibi de, işi denetleyecek birim de Anakent Belediyesi. Gelinen nokta son derece ilginç. İnşaat duraksamadı bile. Sonuçta Anakent Belediyesi'ni yine Anakent Belediyesi denetliyor. Bu alanda herkesin gözü önünde tam anlamıyla bir imar cinayeti işleniyor. Sadece burada değil, Çayyolu'nun birçok yerinde buna benzer olumsuzluklar yaşanıyor. Bu nedenle bölgedeki hukukçular birtakım yapılanmalar içerisine girmeye başladılar. Çok yakında hukuksal anlamda müdahale ve mücadele bekliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-var-uygulayan-yok_61693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!