Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolları'nda Babadan Oğula Geçen İhale Dönemi Kapanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayollarında sözleşmeye bağlanmış, keşif artışlarıyla ihale bedelinin binlerce kat üstüne çıkan projelere tek tek neşter attıklarını belirterek, "Bu dönemde babadan oğula proje dönemi kapandı. Projeleri önceliklerine göre tasnif ediyoruz. Ekonomik ve sosyal faydası bulunmayan projeleri tasfiye ediyoruz" dedi.

Sabah Gazetesi
Karayolları'nda Babadan Oğula Geçen İhale Dönemi Kapanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayollarında sözleşmeye bağlanmış, keşif artışlarıyla ihale bedelinin binlerce kat üstüne çıkan projelere tek tek neşter attıklarını belirterek, "Bu dönemde babadan oğula proje dönemi kapandı. Projeleri önceliklerine göre tasnif ediyoruz. Ekonomik ve sosyal faydası bulunmayan projeleri tasfiye ediyoruz" dedi. Bakan Yıldırım, Sabah'a, karayollarında yürütülen çalışmalar ve proje stoku nedeniyle yaşanılan sıkıntılar hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Karayollarında, yıllardır devam eden projeler bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Yıllara sari devam eden projeler var. 2886 sayılı eski Kamu İhale Yasası'na göre yapılmış, ucu açık ihaleler ve projeler var. Bu projelerde, fiyat artışı oluyor, keşif artışı talebi gündeme geliyor. Biz, bu projeleri tek tek elden geçiriyoruz" dedi.

Bazı projeler rant kapısı

Keşif artışlarıyla 'rant' aracına dönen projelere izin vermeyeceklerini vurgulayan Yıldırım, "Bazı projeler, babadan oğula geçer hale gelmiş. Yıllarca sürüncemede kaldığı için ekonomik ve sosyal faydasını yitiren projeleri tasfiye ediyoruz. Bundan sonra bu tür projelere asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Bedeli ne olursa olsun bitireceğiz

Yıldırım, bazı projeler tasfiye edilirken, ekonomik ve sosyal faydası süren projeleri bedeli ne olursa olsun bitireceklerini, işin teslimat süresini de öne çekeceklerini söyledi. "İşlerin gecikmesinin kamuya maliyeti gerçekten çok yüksek" diyen Bakan, 50 yıldır süren işleri 5- 6 yılda bitirmeye başladıklarını, bunun kriz ortamında piyasaları da canlandırdığını söyledi.

'Marmaray Projesi şirketi zarar ediyor'

Yıldırım Marmaray Üsküdar şantiyesinde düzenlenen törenle Üsküdar ile Kız Kulesi açıklarındaki tüp tünelleri birleştirecek delme makinesini çalıştırarak tünelin startını verdi. Yıldırım Marmaray Projesi'ni üstlenen Taisei-Gama-Nurol konsorsiyumunun sürenin uzaması nedeniyle zarara uğradığını söyledi. Konsorsiyuma teşekkür eden Yıldırım, "Zarar etmelerine rağmen projeyi bırakmadılar. Çünkü bu Türkiye'nin prestij projesidir. Tabii ki biz de onların yaşaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Önemli olan yüklenicinin yaşaması ve projenin bitmesi" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollarinda-babadan-ogula-gecen-ihale-donemi-kapanacak_72138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!