Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolları’nda İhale Yolsuzluğu

Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün son bir yıl içinde gerçekleştirdiği bazı ihalelerdeki “yolsuzluk” iddiaları üzerine operasyon yapan polis, 40’tan fazla işadamı ve kamu görevlisini gözaltına aldı. Ankaragücü Başkanı Cemal Aydın’ın oğlu Cem Aydın’ın da gözaltına alındığı “Şarampol” operasyonu kapsamında duble yollara ilişkin ihalelerin de

Milliyet Gazetesi
Karayolları’nda İhale Yolsuzluğu

arayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün son bir yıl içinde gerçekleştirdiği bazı ihalelerdeki “yolsuzluk” iddiaları üzerine operasyon yapan polis, 40’tan fazla işadamı ve kamu görevlisini gözaltına aldı. Ankaragücü Başkanı Cemal Aydın’ın oğlu Cem Aydın’ın da gözaltına alındığı “Şarampol” operasyonu kapsamında duble yollara ilişkin ihalelerin de bulunduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 10 ay önce özel ekip oluşturan Ankara Emniyeti KOM Şubesi, Ankara çevresiyle Bolu - Düzce hattından İstanbul’a uzanan sorumluluk alanına sahip Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün ihalelerini mercek altına aldı. Yapılan çalışmalarda, Ankara’da faaliyet gösteren iki inşaat firmasının, bağlantı kurdukları Karayolları personelinden yol yapım ihalelerinin muammen bedelini öğrenerek, ihaleleri usulsüz biçimde başka şirketlere kaydırdıkları saptandı.

Polis, bazı kamu personelinin inşaat firmalarıyla bağlantılarını gizli kameraya aldı. Söz konusu iki firmanın 20’ye yakın yol yapım ihalesinin dosyasını tek tek fiyatlandırdığı ve ihale dosyalarını yazarak diğer firmalara verdiği belirlendi.

Müdür yardımcısı da var

Aralarında bazı duble yol yapım işlerinin de bulunduğu ihale dosyalarını alan firmaların da söz konusu iki şirkete “çıkma” olarak adlandırılan bedel ödedikleri saptandı.
Soruşturmaya adı karışan komisyon üyesi 6 kamu görevlisinden birinin Karayolları 4. Bölge Müdür Yardımcısı, 2’sinin başmühendis, 3’ünün de mühendis olduğu, bu kişilerin suç örgütüne ihale bilgilerini verdikleri anlaşıldı. 20’ye yakın inşaat şirketinin sahibi ve yetkilileri de dün sabah gözaltına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollarinda-ihale-yolsuzlugu_64324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!