Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayollarında Tekerlek İzi Olmayacak

Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK), ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ile otoyollarda çökmelere karşı dayanıklı ve tekerlek izi tutmayan ''taş mastik asfalt'' kullanmaya karar verdi. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine göre, TCK, 1998'de Tarsus-Adana-Gaziantep yolunda ilk kez "taş mastik asfalt" uygulaması yaptı.

CNN Türk



Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK), ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ile otoyollarda çökmelere karşı dayanıklı ve tekerlek izi tutmayan ''taş mastik asfalt'' kullanmaya karar verdi. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine göre, TCK, 1998'de Tarsus-Adana-Gaziantep yolunda ilk kez "taş mastik asfalt" uygulaması yaptı. Bu uygulamadan elde edilen olumlu sonuçlar üzerine TCK, "taş mastik asfalt" uygulamasını genişletme kararı aldı.
 
TCK, bölge müdürlüklerine gönderdiği genelde, ağır vasıtaların yoğun kullandığı devlet yolları ile otoyollarda çökmelere karşı daha dayanıklı ve ağır vasıtaların tekerlek izini tutmayan "taş mastik asfalt" kullanılmasını istedi.
 
Daha az ses yayıyor
 
Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, bitüm miktarı diğer kaplama türlerine göre daha fazla olan "taş mastik asfalt", çevre ve iklim koşullarına göre daha uzun ömürlü olduğunu belirtti.
 
Karışımında sert taş kullanılan taş mastik asfaltın yüzey özelliklerinden dolayı çevreye daha az ses yaydığını belirten yetkililer, söz konusu kaplamanın ağır vasıtaların yol açtığı tekerlek izine karşı dayanıklılığının da daha yüksek olduğu bildirdi.
 
TCK, bu yıldan itibaren, ağır taşıt trafiği olan devlet yolları ile otoyolların yapım ihalesi şartnamelerinde, kullanılacak kaplama türünü "taş mastik asfalt" olarak belirleyecek.
 
Ayrıca, bu yıl ihalesi yapılacak yaklaşık 600 kilometre yola "taş mastik asfalt" serilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayollarinda-tekerlek-izi-olmayacak_62005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!