Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karayolunun Altından Tarihi Sur Çıktı

Kocaeli'nden geçen D-100 karayolunun altından tarihî sur çıktı. Surun, 1955 yılında yağmalanarak yol yapıldığı öğrenildi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, tarihî surla ilgili olarak yol çalışmasının durdurulmasını gerektiren bir durum olmadığını söyledi.

Zaman Gazetesi
Karayolunun Altından Tarihi Sur Çıktı

imdiye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli'nin dört bir yanı tarihî eserlerle dolu. Kazılan her bölgeden yeni tarihi eserler çıkıyor. Bunlardan biri D-100 karayolu İzmit SSK kavşağı'nda çıktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından burada yapılan ve 'bat-çık' denilen yer altı kavşağının kazılması sırasında tarihi eser bulundu. Tünelin Ankara istikameti bölümündeki kazık çakma işlemleri tamamlanınca ortadaki toprak alınmaya başladı. Toprak alınan bölgenin büyük bölümünde sur ortaya çıktı.

Tarihî surun, antik dönemde Bitinya ve Nikomedya olarak adlandırılan bölgeye, kenti denizden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla yapıldığı belirtiliyor. 1955 yılında bölgeden D-100 Karayolu'nun geçmesi ile tarihi sur yağmalanmış ve kullanılamaz hale getirilmiş. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, tarihî surun daha önce karayolu yapılırken yağmalanarak yolun altına alındığını söyledi. Surun Nikomedya dönemine ait olduğunu belirten Özbay, surun tahrip edilmesinin şimdiki çalışma ile alakasının olmadığını söyledi. Özbay, "Burada yapılırken sur tamamen yolun altında bırakılmış. Zamanla bu da tahrip olmuş. Şu anda ortaya çıkan tarihî eser parçaları, surun tahrip edilen kısımları. Bu yüzden surun parçalarının toplanması mümkün değil. Bunun için de çalışmanın durdurulmasını gerektiren bir durum söz konusu değil" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karayolunun-altindan-tarihi-sur-cikti_63109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!