Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karbondioksit Salımı 28 Milyon Ton Azaldı

Koronavirüsü salgını için alınan karantina önlemleri nedeniyle Mart'ta dünya çapında iptal edilen uçak seferleri, karbondioksit salımını 28 milyon ton azalttı.

yapi.com.tr
Karbondioksit Salımı 28 Milyon Ton Azaldı

Koronavirüsü salgınının yayılmasını engellemek amacıyla alınan karantina önlemleri nedeniyle Mart'ta dünya çapında yüz binlerce uçak seferi iptal edildi. Başta havacılık ve turizm olmak üzere birçok şirket zor duruma düşerken, iptal edilen yaklaşık 1 milyon uçuş sayesinde havaya 28 milyon ton daha az karbondioksit salımı olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz ay koronavirüsü salgını sebebiyle dünya çapında durdurulan uçuşlar sayesinde uçak emisyonları üçte bir oranında azaldı. Bu azalma 6 milyon aracın yola çıkmaması ile eşdeğer.

Cumhuriyet’te yer alan Financial Times kaynaklı habere göre; Finlandiyalı bir araştırma grubu olan Enerji ve Temiz Hava Araştırmaları Merkezi'nin baş analisti Lauri Myllyvirta; ticari havacılıktaki geçmiş şoklara; özellikle 2001’deki 9 Eylül terörist saldırılarına ve on yıl önce gerçekleşen Eyjafjallajökull volkanik patlamasına değinerek “Bu olayların hiçbiri, devam eden koronavirüsü krizi kadar küresel bazda ve dramatik bir etkiye sahip değildi.” dedi.

Mart ayının son haftasındaki tarifeli uçuşların sayısı, bir yıl önceki aynı dönemin neredeyse yarısı kadardı çünkü dünya çapında hükümetler salgını kontrol altına alabilmek için hava yolculuğunu kısıtladı.

Nisan ayının ilk haftasında; İngiltere, Hong Kong ve İsviçre gibi aktarma merkezlerinin uçuş sayılarında yüzde 90’dan fazla azalma görüldü. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği verilerine göre, tüm uçuş sayıları bu ay itibariyle yüzde 70 oranında azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karbondioksit-salimi-28-milyon-ton-azaldi_179502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!