Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kardemir Yanlış Hesaptan Döndü

Kardemir’de maliyet hesaplarının yanlış yapıldığı saptandı. Yeni yönetimin hedefi, maliyetleri düşürüp, bu yıl içinde faaliyet kârını yakalamak

Milliyetb>Kardemir’de maliyet hesaplarının yanlış yapıldığı saptandı. Yeni yönetimin hedefi, maliyetleri düşürüp, bu yıl içinde faaliyet kârını yakalamak
Kısa bir süre önce yönetim kurulu değişen Kardemir’de tüm hesaplar tek tek incelenerek şirketin zararının nedenleri araştırılıyor. Kardemir’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Turan, "Kâğıt üzerinde satılan her üründen kâr ediliyor, ancak şirket hep zararda. İnceleyince anladım ki maliyet hesaplarının hepsi yanlış yapılmış" dedi. Hesapları yeniden yaparak maliyetleri aşağı çekmek üzere çalıştıklarını anlatan Turan, yıl sonuna kadar şirketi faaliyet kârına ulaştıracaklarını söyledi. Turan, "Kardemir’i 2003’te yeniden ayağa kaldırmak mümkün" dedi.

İhracata yönelecek
Şirketin kullandığı kalitesiz yerli cevher ve kokun verimsizliğe neden olduğunu belirten Turan, hammaddenin bir kısmını ithal edeceklerini, kalanını da kaliteli yerli cevherden karşılayacaklarını açıkladı. Kardemir’in katma değeri yüksek ürünlere yönelerek kâr edebileceğini kaydeden Turan, "Çelik konstrüksiyonda kullanılan ürünlere, ağır profile, karbonlu çeliğe ve ray üretimine ağırlık vereceğiz. Ayrıca ihracata yöneleceğiz" dedi.

Yeni yönetim, devletin şartı
Göreve yeni başlayan yönetim kurulunun kendilerini alanlarında kanıtlamış profesyonellerden oluştuğunu belirten Turan, "Üyelerin bir kısmı sektörde çekirdekten yetişmiş kişiler ki aralarında bir dönem Erdemir Genel Müdürlüğü, Kardemir Dökümhane Müdürlüğü yapmışlar, özel sektör deneyimi olanlar var. Diğer üyelerimiz de ticaret, yönetim, ticaret hukuku alanlarında uzmanlık sahibi" şeklinde konuştu.
Turan, "Yönetim kurulunun bu şekilde oluşması kimin fikriydi?" şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
"Bana bu görevi Kardemir’de büyük ortak olan Özçelik - İş Sendikası teklif etti. Ancak sanıyorum sendikaya da bu yönetim tarzını birileri önermiştir. Devlet, Kardemir’in borçlarını üç yılı ödemesiz 10 yıla yayarken bir takım şartları da olmuştur."

75.8 trilyon zarar 2002 / 6
• Sermaye : 40 trilyon lira
• Ciro : 69.1 trilyon lira
• Borç : 304.8 trilyon lira

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemir-yanlis-hesaptan-dondu_1752.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!