Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kardemir’in Borçları Erteleniyor

Mali açından zor günler yaşayan Kardemir’e devlet desteği geliyor. Bakanlar Kurulu, Kardemir’in KİT’lere olan borçlarının 10 yıla kadar ertelenmesi

NTV-MSNBCb>Mali açından zor günler yaşayan Kardemir’e devlet desteği geliyor. Bakanlar Kurulu, Kardemir’in KİT’lere olan borçlarının 10 yıla kadar ertelenmesini kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, ekonomik sıkıntı çeken Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (KARDEMİR) kamu iktisadi teşebbüslerine olan borçlarının 10 yıla kadar ertelenmesine karar verdi. Karara göre, Kardemir’e Türkiye Kalkınma Bankası tarafından 20 milyon dolarlık kredi de verilecek.

Ayrıca, şirketin yönetimi, bağımsız karar alabilecek profesyonel bir ekibe bırakılacak. Şirketin faaliyetlerine devam edebilmesi için performans kriterlerini içeren bir çalışma planı oluşturulacak.

Plan, Hazine ve Özelleştirme İdaresi’nin onayının ardından uygulamaya konulacak. Şirketin 30 Haziran 2002 itibariyle kitlere olan borçları da ilgili kuruluşların da katılımıyla yeniden yapılandırılacak. Borçların vadesi, üç yılı ödemesiz olmak üzere en fazla 10 yıla kadar uzatılacak.

ALINACAK ÖNLEMLER
Karara göre, bu şartlar altında alınacak tedbirler şöyle belirlendi:
Şirketin faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak işçilik maliyetleri de dahil performans kriterlerini içeren çalışma planı, şirket yönetimi ve Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) tarafından birlikte hazırlanacak. Plan, Hazine Müsteşarlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) onayından sonra Şirket yönetimi tarafından hemen uygulamaya konulacak.

Şirketin Kamu İktisadi Teşebbüslerine 30 Haziran 2002 tarihi itibarıyla olan borçları, Hazine Müsteşarlığı ve ÖİB’nın koordinatörlüğünde yeniden yapılandırılacak. Söz konusu borçların vadesi 3 yıl ödemesiz, en fazla 10 yıla kadar uzatılabilecek ve tarafların karşılıklı uzlaşmaları sonucunda faiz belirlenecek. Tarafların uzlaşamaması durumunda ise Hazine ve ÖİB’nin belirleyeceği esaslar geçerli olacak.

Yerli ve yabancı banka ve şirketlere olan borçlarının uygun koşullu ve vadeli olarak yeniden yapılandırılması için şirket yönetimi tarafından gerekli girişimler yapılacak.
Şirket, bugünden itibaren bir yıl boyunca, en az yüzde 50’sini vadesinde ödemek, bakiye borcunu ise borcun doğduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde cari faiz oranı tahakkuk ettirilmek koşulu ile, TTK, Divriği Hekimhan Madenleri, Karaelmas Elektrik Dağıtım, TCDD’den her türlü mal ve hizmeti satın alabilecek.

Sermaye artırımı dahil çalışma planı ortaya çıkarıldıktan sonra, TKB tarafından şirketin geleceğine yönelik yapılacak fizibilite etüdünün olumlu çıkması ve genel bütçeden gerekli kaynağın tahsisi halinde, TKB tarafından şirkete en fazla 20 milyon dolara eş değer Türk Lirası kredi verebilecek. TKB, aracılık konumu itibarıyla hiç bir şekilde kredinin geri dönmemesinden sorumlu tutulmayacak. Kredinin koşulları ve kullandırım yöntemi Hazine ile TKB arasında yapılacak protokolle belirlenecek.

Kredinin amacına uygun olarak kullanılması ile anapara taksit ve faizlerinin zamanında geri ödenmesi esas olacak. İtfa planında öngörülen sürelerde Şirket tarafından yatırılmayan anapara taksit ve faizler, Kardemir’den ilgili kanun hükümleri uygulanarak tahsil edilecek. Kararnamenin amacı ve ödenmeyen anapara taksit ve faizleri için Hazine tarafından ilgili kanun hükümlerinin uygulanacağı dikkate alınarak, TKB’den kullandırılacak kredi için teminat talep edilmeyecek.

TKB, bu karar ile verilen görevlerden dolayı, kredilere tahakkuk eden faizin azami 4 puanına kadar komisyon alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kardemirin-borclari-erteleniyor_1151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!