Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karpuz Satar Gibi Klima Satıyorlar

Alarko Carrier'in kuruluşundan itibaren genel müdürlüğünü yapan ve 33 yıldır Alarko bünyesinde çalışan Önder Şahin ile Türkiye'deki klima pazarını, doğru klimanın nasıl olması gerektiğini ve şirketin önümüzdeki döneme yönelik hedeflerini konuştuk.

Hürriyet Gazetesi
Karpuz Satar Gibi Klima Satıyorlar

Alarko Carrier Türkiye'de klima ve kombi denince ilk akla gelen firmalardan. 10 yıl önce Alarko ve Carrier ortaklığı ile başlayan yolculuk tüm hızıyla devam ediyor. 10 yılda 220 milyon dolar ciroya ulaşan Alarko Carrier, ihracatını da 19 kat artırmayı başardı. Hatta 40 ülkeye yapılan ihracatın içerisinde Çin de bulunuyor. Alarko Carrier'in kuruluşundan itibaren genel müdürlüğünü yapan ve 33 yıldır Alarko bünyesinde çalışan Önder Şahin ile Türkiye'deki klima pazarını, doğru klimanın nasıl olması gerektiğini  ve şirketin önümüzdeki döneme yönelik hedeflerini konuştuk.

Şöyle bir kanı vardır: Klima hasta eder... Eder mi?
Su sizi hasta ediyor mu? Hayır... Peki şimdi 5 derecede bir suyu itfaiye hortumu ile burnunuza sıksalar, rahatsız eder mi etmez mi? İşte klima da öyle. Sen klimayı bilmem kaç derecede suratına doğru üfletirsen hasta eder tabii... Klima böyle yapılması için değil ki... Klima seni hasta etmez, sen onu yanlış kullandığın için hasta olursun... Geçen bir arkadaş geldi buraya dedi ki, "hava çok sıcaktı arabada klimayı 18 dereceye getirdim.." Klima hiç 18 dereceye getirilir mi? Buzdolabının ısısı zaten 12 derece...

Peki kaç derece olması gerekiyor?
Odanın sıcaklığının, dış hava sıcaklığının en fazla 8 derece altına indireceksin. Dışarısı 32 ise içeriyi 24'e ayarlayacaksın. Arabayı da evi de... 24 yüksek gibi görünebilir ama değildir. Klima odanın nemini aldığı için sen nemsiz bir yerde 24'te değil 28 derecede bile durursun.

Son dönemde klima fiyatları iyice düştü...
Çünkü teknoloji gelişiyor... Her şeyin fiyatı teknoloji ile ucuzluyor. 1993'ten bu yana klima fiyatları yüzde 90 ucuzladı. O zaman 100 lira ise şimdi sadece 10 lira. Telefon da bilgisayar da hepsi öyle. Dünyada bir kategori hariç her şeyin fiyatı düşüyor.

Nedir o?
Lüks mallar... Çünkü lüks mal erişilebildiği ölçüde popülerliğini kaybeder. Erişebildikçe fiyatını yükselteceksin.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/karpuz-satar-gibi-klima-satiyorlar_62939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!