Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karşıyaka İskelesi Yıkılacak

Karşıyaka Çarşısı, vapur iskelesinden, istasyondaki yapılaşmaya, Kemalpaşa Camii'nden, dolmuş duraklarına kadar yeni bir görünüm kazanacak. Karşıyaka

Yeni Asırarşıyaka Çarşısı, vapur iskelesinden, istasyondaki yapılaşmaya, Kemalpaşa Camii'nden, dolmuş duraklarına kadar yeni bir görünüm kazanacak. Karşıyaka Belediyesi'nin gündeme getirdiği proje, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanırsa, vapur iskelesi yıkılacak ve yerine ahşap iskele yapılacak.
"Karşıyaka Çarşısı'nın yeniden doğuşu" olarak adlandırılan projede çarşının çıkış noktasına yakın bir yerde bulunan ve yıllardır çözüm bekleyen bir sorun olarak tartışılan dolmuş durakları da değiştirilecek. Mevcut dolmuş duraklarının bulunduğu alanda, araçların yolcu beklemesi engellenecek. Ring olarak çalışacak dolmuşlar, şu anki duraklarında bekleme yapmadan yalnızca yolcu alacak.
Kemalpaşa Camii'de çevresindeki derme çatma binalardan kurtulacak. Pek çoğu imar affından yararlandığı için faaliyetine devam edebilen işyerleri yıkılarak tek bir yerde toplanacak.
Tarihi istasyon binası ve diğer binaların resterasyonu yapılarak, binaların özelliklerinin ortaya çıkması sağlanacak. İstasyon çevresindeki çay bahçeleri de bu dokuya yakışacak hale getirilecek. Çerde düzenlemeleri yapılarak, istasyon bölgesinin çarşı ile bütünleşmesi sağlanacak.
Çarşının belirli sokaklarında lokanta ve kabapçıların, bazı sokaklarda kafe benzeri yerlerin yoğunlaşmasının önüne geçilecek. Belirli sokaklar belirli işyerlerine ayrılarak, esnafın bu sokaklara gitmesi teşvik edilecek.
Nostaljik bir tranwayla, çarşıda tarihi bir atmosfer yaratılacak. Çarşı ile sahil arasında çalışması düşünülen tranway ile Karşıyaka Çarşısı, İstanbul- Beyoğlu örneğinde olduğu gibi dünü ve bugünü buluşturacak. İskele girişinin olduğu alanda, su oyunları ile çarşı hareketlendirilecek.

Vapur iskelesi
Çarşının da yaşayan bir alan olarak görünmesi sağlanacak. Bu amaçla ilk olarak Karşıyaka Vapur İskelesi'nde önemli bir değişiklik yapılacak. Çarşı girişinde yer alan ve İzmir'in ünlü İmbat rüzgarının çarşıya gimesine engel olan iki katlı betonarme yapı, yerini ahşap bir iskeleye bırakacak. Karşıyaka'nın tarihinde olduğu gibi sadece iskele işlevini görecek ahşap bir iskele oluşturulacak. Çarşı yıllar sonra yeniden İmbat esintileriyle buluşacak

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyaka-iskelesi-yikilacak_585.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!