Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hazine onay verdi - Demiryolu metro kalitesine yükseltiliyor

CUMAOVASI-ALİAĞA HATTI İÇİN 130 MİLYON DOLARLIK İHALE AÇILIYOR Hazine onay verdi 80 kilometrelik demiryolu hattının metro standartlarına yükselti

Yeni Asır
Hazine onay verdi - Demiryolu metro kalitesine yükseltiliyor

UMAOVASI-ALİAĞA HATTI İÇİN 130 MİLYON DOLARLIK İHALE AÇILIYOR
Hazine onay verdi

80 kilometrelik demiryolu hattının metro standartlarına yükseltilmesi için hiç bir engel kalmadı

İzmir'de ulaşım sorununu büyük ölçüde çözecek olan Aliağa ile Cumaovası arasındaki 80 kilometrelik demiryolu hattının metro standartlarına yükseltilmesi işinin ihale edilmesi için hiç bir engel kalmadı. Devlet Bakanı Kemal Derviş'in başında bulunduğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, İzmir Metrosu'nun inşaat faaliyetleri için 130 milyon dolarlık ihaleye çıkılmasını onayladı. Hazine, vagonların alımı için gerekli olan 150 milyon dolarlık ihaleyi de 2003 yılı başında onaylayacağını açıkladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortak projesi olan Aliağa ile Cumaovası arasındaki demiryolunun metro standartlarına yükseltilmesi projesinin belediyeye düşen bölümü için 340 milyon dolarlık yatırım gerekiyor.
Büyükşehir Belediyesi bu paranın 42 milyon dolarını öz kaynaklarından karşılayacak. 298 milyon dolarlık bölümü ise Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı garantisi ile dış kredi olarak alınacak. Alınacak dış kredinin 130 milyon dolarlık bölümü inşat için geriye akalan bölümü ise vagonlar ve sinyal sistemleri için harcanacak. Büyükşehir Belediyesi inşaat ihalesi için gerekli krediyi alabilmek amacıyla AB Yatırm Bankası'na başvurmuş ve prensipte olumlu yanıt almıştı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, söz konusu projenin hem kaynakların verimli kullanılması hem de kurumlar arasındaki uyum açısından son derece güzel bir proje olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
"Uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz bu projede önemli bir yol katettik. Proje için TCDD, DLH, DPT, YPK ve Bakanlar Kurulu onaylarını aldık. Projemiz Türkiye Cumhuriyeti'nin 2002 yılı yatırım programına da girdi. Hazinenin inşaat ihalesi onayı ile artık fiilen başlama noktasına geldik. AB Yatırım Bankası ile görüşmeler tamamlanıp kredi alındıktan sonra inşaat işlerine hemen başlanacak.

Projede neler var?
Aliağa ile Cuma ovasındaki 80 kilometrelik demiryolu projesinde 30 adet istasyon öngörülüyor. Hattın 5 kilometrelik bölümü yer altından geçiyor. Bunlar Karyıyaka ve Şirinyer bölümünde bulunuyor. Projede ayrıca 11 adet karayolu alt ve üst geçidi, 8 adet aktarma merkezi, 50 adet de demiryolu yaya üst geçidi var.


http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-onay-verdi---demiryolu-metro-kalitesine-yukseltiliyor_586.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!