Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Karşıyaka'nın Çehresi Değişiyor

Karşıyaka'da ''kentsel dönüşümü'' gerçekleştirmek için yoğun çaba harcayan Durak'la, ulaştırmadan sağlığa, eğitimden spora dek birçok başlıkta 'Karşıyaka 'yı konuştuk...

Cumhuriyet Gazetesizmir Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, ''İzmir'in aydınlık yüzü'' olarak tanımladığı Karşıyaka'da, belediye başkanı seçildiği günden bugüne birçok sosyal projeye imza attı. Karşıyaka'da ''kentsel dönüşümü'' gerçekleştirmek için yoğun çaba harcayan Durak'la, ulaştırmadan sağlığa, eğitimden spora dek birçok başlıkta 'Karşıyaka 'yı konuştuk...

- Gecekondulaşmanın yoğun olduğu ilçelerden biri de Karşıyaka. Gecekondulaşmanın önlenmesi denilince hafızalarda yıkım ekipleriyle halk arasındaki gergin sahneler yer alırken Karşıyaka'da halk, evini kendisi yıktı. Bu alışılmadık görüntüyü hangi projelerle sağladınız?

'Gecekondu sorunu bitiyor'

Cevat Durak - Karşıyaka kangren haline gelen gecekondu sorunundan kurtuluyor. Yılların ihmali nedeniyle güzelim ilçenin çevrelerini saran kaçak yapılar ve gecekondular adeta içerisinden çıkılamaz sorunlar yumağına dönüşmüş. Mavişehir'in hemen yanı başında elektriği, suyu olmayan, adeta baraka gibi evlerde yaşayanlar, projelerimizin sonucunda modern çağın gerektirdiği gibi altyapısı tamamlanmış her türlü ihtiyacı karşılayacak konutlarda yaşayacak. 25 yıllık Yalı Mahallesi sorunu da ortadan kalkacak. Onur Mahallesi'nde sorunun çözümü için bin konutluk projenin hazırlıkları başladı. İmar düzenlemeleri tamamlandı. Yurttaşa hizmet götürdüğünüzü hissettireceksiniz. Göreve geldiğimizden bu yana sürekli olarak proje üretiyoruz, ürettiğimizi halkla paylaşıyoruz. Her şeyden önce de projelerimizi uygulamaya zaman geçirmeden başlıyoruz. Karşıyaka bugün dev bir kentsel dönüşüm projesi yaşıyor.

Onlara yaşam alanı açarsanız, yurttaş size karşı koymak yerine, evini kendisi yıkar. Biz 30 yıl içinde yapılmayan kentleşmeyi Karşıyaka'da iki yılda yaptık. Karşıyaka gibi bir ilçede, şimdilik 2 bin konutluk proje ürettik. Ilıca Vadisi'nde bin konutluk projemiz tamamlanma aşamasında. Tüm bu çalışmalarla kent dokusunu korumaya ve kentlilik bilincini yeniden oluşturmaya çalışıyoruz. İzmir'in aydınlık yüzü Karşıyaka 'yı yaratıyoruz.

- Yerel yönetimlerin daim olan kaynak eksikliği sorununun üstesinden nasıl geldiniz?

'İşin sırrı tasarruf ve hazırlık'

Durak - Karşıyaka Belediyesi'ni devraldığımızda var olan borçlarını tasarrufla kapattık. Bugün bütçesi 3 katına çıkmış durumda. Bunları yatırımla değil, tasarrufla sağlıyoruz. Demek ki belediye kaynakları doğru kullanıldığında, yüksek tutarlı projeleri yürütmeye bile yetecek kadar kaynağı olabiliyor. Yani, 3 yılda 3 katına katladığımız bütçenin sırrı 'tasarruf ve hazırlık' .

- Bütün kentlerde pek çok belediyeye grev kararı asılırken Karşıyaka Belediyesi işçisiyle de barışık olmasıyla dikkat çekiyor.

Durak - Belediyede çalışan 226 işçiyle ilgili Belediye-İş Sendikası ile görüşmelerimiz anlaşma ile sonuçlandı. Biz, yüzde 15 oranında zam yapmamızın yanı sıra bu yıl düzenlenen sözleşmede ilk kez 1 Mayıs İşçi Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda işçilere iki yıl süresince 250 YTL'den az olmamak kaydıyla erzak yardımı yapılması kararını aldık. Bu uygalama bizim emeğe olan saygımızı gösterir.

- Devam eden projeleriniz var mı?

Durak - Karşıyaka'nın kongre merkezi yok. Oteli yok. Bu sorunları da ortadan kaldıracağız. Bugün kongre merkezinin projesi hazırlanıyor. Tramvay projemizin çalışması hızla sürüyor. Ancak, bu çalışmaların hizmete girmesi için biraz daha zamanımız var. Bu nedenle, bir döneme daha ihtiyacımız olacak. Karşıyaka'nın, konumu nedeniyle pek çok ticari avantajı var. Avrupa yolunun üstünde. Demiryolu, havayolu ve denizyolu bağlantıları var.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karsiyakanin-cehresi-degisiyor_47028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!