Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kartal-Kaynarca Metro Hattı İçin Sel Uyarısı

Kartal-Kaynarca metro hattı için tehlike çanları çalıyor. Hattın Maltepe Huzurevi istasyonu ve itfaiyenin bulunduğu nokta, Cemalbey Deresi’ne karşı önlem alınmadığı için sel riski ile karşı karşıya. Korkutucu tespiti yapan İSKİ, metro ve itfaiye istasyonunun taşkın riski nedeniyle insan hayatı açısından tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
Kartal-Kaynarca Metro Hattı İçin Sel Uyarısı

İstanbul'da Kartal-Kaynarca Metro hattının “Maltepe Huzurevi” istasyonu ve itfaiye için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında yapılan plan değişikliğine İSKİ dikkat çekici bir itirazda bulundu. Sözcü'de yer alan habere göre; haziran ayı İBB Meclis oturumunda gündeme gelen İSKİ'nin itiraz başvurusunda; plan değişikliği yapılırken kendilerinden istenilen görüş yazısındaki uyarıların dikkate alınmadığı vurgulandı. Cemalbey Deresi'ne ait dere ıslah ve işletme bandı sınırlarının plana işlenmediğine dikkat çeken İSKİ, plan değişikliği sahasının “taşkın önlemli” yapılaşma alanında kalmasına karşın plan notlarına eklenmediğini de bildirildi.

"İnsan hayatı tehlikeye atılıyor"
İtiraz yazısında, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne göre dere ıslah ve işletme bantlarının ve taşkın risk alanlarının her ölçekteki imar planlarına mutlaka işlenmesi gerektiğine dikkat çekilerek bu alanların imar çalışmalarında sadece dere ıslahı, servis-imar yolu veya yeşil alan olarak korunması gerekliğine vurgu yapıldı. Aksi takdirde alt ölçekli imar planlarında da dere işletme bantları içerisinde kalan alanlarda farklı fonksiyonlar görüleceği belirtildi. Bu durumunun Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne aykırı olacağının altını çizen İSKİ şu uyarıyı yaptı:“Bu durum özel mülk sınırları içerisinde kalan dere işletme bandında derelerin hidrolik açıdan sağlıklı bir şekilde imal edilip işletilememesi nedeniyle taşkın debisi dere kesitinden geçemeyerek taşkına neden olacak ve bölgede insan hayatı açısından tehlike oluşturacaktır.”

 
Dere bandı dikkate alınmadı
Planın revize edilmesini isteyen İSKİ'nin diğer itirazları şöyle:

“Dere ıslah ve işletme bandı sınırları içinde sadece imar yolu ya da yeşil alan düzenlemesi getirilebilecekken alana ‘belediye hizmet alanı+ raylı toplu taşıma istasyonu' fonksiyonu getirildi. İSKİ'nin çelik isale hattının geçtiği güzergahta 10 metre genişliğinde yol ayrılmadı. 2 adet yağmursuyu ana toplayıcı hattının geçtiği güzergahlarda 15 metre genişlikte imar yolu veya yeşil alan ayrılmadı. Ayrıca atık su şebeke hattının geçtiği güzergah 5 metre genişlikte imar yolu olarak korunmadı.”

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu, İSKİ'nin uyarı niteliğindeki itirazını reddetti. CHP grubu İSKİ'nin itirazının kabul edilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kartal-kaynarca-metro-hatti-icin-sel-uyarisi_166569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!