Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Katerina Köşkü, Ziyarete Açılacak

Rus Çarı 2. Nikola’nın, Sarıkamış’ta komutanlık binası olarak yaptırdığı ahşap köşkün, kayak merkezi bünyesinde ziyarete açılması planlanıyor.

NTV-MSNBC
13 Katerina Köşkü, Ziyarete Açılacak

b>Rus Çarı 2. Nikola’nın, Sarıkamış’ta komutanlık binası olarak yaptırdığı ahşap köşkün, kayak merkezi bünyesinde ziyarete açılması planlanıyor.
Zaman zaman av köşkü olarak kullanılan ve yöre halkı tarafından “Katerina Köşkü” olarak adlandırılan tarihi bina, bir “ahşap harikası” olarak değerlendiriliyor. Tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilen köşkte, duvarlarının içinden geçirilen borularla oluşturulan bir tür kalorifer sistemi de bulunuyor.
Edinilen bilgiye göre, Kültür Bakanı Suat Çağlayan, Kars, Ağrı ve Van’ı kapsayan gezisi sırasında Sarıkamış’taki tarihi köşk hakkında da yetkililerden bilgi aldı. Çağlayan, Rusların mimari kültürünü yansıtan ahşap köşkün, “korunarak kullanılması” için hemen yakınında bulunan kayak merkezi bünyesinde ziyarete açılması için girişimde bulundu.
Osmanlı-Rus savaşından sonra 1894-1895 tarihlerinde Rus Çarı II. Nikola tarafından komutanlık binası olarak yaptırılan köşk, zaman zaman da av köşkü olarak kullanılıyordu. Yöre halkı tarafından “Katerina Köşkü” olarak adlandırılan tarihi bina, bir “ahşap harikası” olarak değerlendiriliyor.

ÇİVİSİZ AHŞAP
Fırınlanmış çam ağaçlarının köşelerinin çentilmesiyle tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilen köşkte, duvarlarının içinden geçirilen borularla oluşturulan bir tür kalorifer sistemi de bulunuyor. Köşkün içi ise “Baltık tarzı” olarak isimlendirilen bir mimari tarzının özelliklerini taşıyor. Tarihi köşk, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1989 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/katerina-kosku-ziyarete-acilacak_1938.html

Read Comment Section
13 Yorum Yorum Yaz
  • 1988-1990 da askerliğimin 15 ayını bu güzel, muhteşem köşkün yanı başında, müştemilatlarında yaptım. heygidi günler hey. YANITLA
  • cok güzel bir köşk gercekten görmenizi tavsıye ederim YANITLA
  • her gün yeni bir tarihi eser duyuyor veya görüyoruz tarihi eserlerimizi yaptırmadınız bari yıkılmasına göz yummayın. lütfen tarihi eserlerimize sahip çıkalım. YANITLA
  • gerçekten çok etkileyici bir yer ben de 1988/1 olarak sarıkamışta askerlik yaptım yani 2009 da iki sene önce sarıkamışın anlatılmaz bir güzelliği var ama sarıkamıştaki yerliler kıymetini bilmiyorlar doğanın harikası kelimeyle anlatılamaz. YANITLA
  • ziyarete gitmeden önce çok heyecanlıydım bir an önce gitsem diye ama bi gittim gitmez olsaydım keşke ne hale koymuşlar güzelim tarihi mekanı hadi diyelim ki çevredekiler bilinçsiz peki ya sarıkamışta sorumlu kimseler ne yapıyorlardı o zaman yazık çok yazık tek ricamız oraya sahip çıkmanızdır düzen vermenizdir lütfen YANITLA
13 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  3  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!