Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Katı Atıkta Ders Tamam Sıra Artık Uygulamada

Avrupa Birliği'nin (AB) mesleki eğitim alanında ülkeler arası projeleri içeren "Leonardo da Vinci Programı" kapsamında 2 yıldır süren Atık Eğitimi Projesi'nde (WASTE-TRAIN) sona yaklaşıldı. Türkiye'nin 8 AB ülkesiyle yürüttüğü projeyle "Avrupa Çevre ve Atık Yönetimi Politikaları"nın temel ilkelerine dayalı modern katı atık yönetiminde özel eğitim

Referans GazetesiAvrupa Birliği'nin (AB) mesleki eğitim alanında ülkeler arası projeleri içeren "Leonardo da Vinci Programı" kapsamında 2 yıldır süren Atık Eğitimi Projesi'nde (WASTE-TRAIN) sona yaklaşıldı. Türkiye'nin 8 AB ülkesiyle yürüttüğü projeyle "Avrupa Çevre ve Atık Yönetimi Politikaları"nın temel ilkelerine dayalı modern katı atık yönetiminde özel eğitim araçları ve bunların uygulanabilirliğini geliştirmek amaçlandı. Yönetici ve karar vericilerin katı atık yönetimi konusunda gerekli bilgi ve eğitim eksiklerinin olduğu noktasından hareketle bu kişilerin internet üzerinden yararlanabileceği eğitim programı ve araçları geliştirildi.

Çalışmalar kapsamında verilen atık eğitimlerinden akademisyenler, belediye ve kamu kurumlarındaki karar vericiler, bakanlık uzmanları, sanayi kuruluşları ve KOBİ yöneticileri ile sivil toplum örgütleri yetkilileri yararlandı.
    
640 kitap basıldı

Projede Türkiye, İtalya, Almanya, Avusturya, İspanya, İsviçre, Polonya, Slovenya ve Yunanistan yer alıyor. Projenin yerli ortakları ise Erbil Proje Müşavirlik ve Mühendislik firmasıyla Pamukkale Üniversitesi oldu.

Çalışmalarda ilk olarak ülkelerin atık yönetimi konusundaki ortaklıklarıyla farklılıkları belirlendi. Böylelikle projenin sonuçlarının, hangi formda olursa olsun her ülkenin yapısına uygun düzenlenebilmesi amaçlandı. Projenin çıktıları internet sitesi, CD-ROM, kitap, e-öğrenme ve mesleki eğitim kursları oldu. Bu çerçevede 3400 CD-ROM ile 640 kitap basıldı. Atık eğitim kitabında güncel uygulama örnekleriyle proje süresince Avrupa'nın değişik bölgelerine gerçekleştirilen teknik gezi detayları da yer aldı. Kitaba e-versiyonu olarak DVD de eklendi.
    
Sırada konferans var

7 Ekim'de Ankara'da yapılacak uluslararası bir konferansla konunun yerli ve uluslararası uzmanları bir araya gelecek. Uluslararası Katı Atık Birliği Başkanı David Newman'ın da konuşma yapacağı konferansta, projenin ürün ve kurslarının Avrupa'da ticarileşmesi konusunda da sunum yapılacak. Projenin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

AB'de her yıl 40 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 1.3 milyar ton katı atık dökülüyor. Atıkların genellikle yakma veya belli alanlara dökülerek üstünün kapatılması şeklinde bertaraf edilmesinin çevreye büyük hasar verdiğine işaret ediliyor. Diğer yandan her ülkenin yapısına göre atık yönetiminin ne olacağı da farklılık gösterdiğinden, AB'nin bu konuda zorunlu tuttuğu tek bir yöntem bulunmuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kati-atikta-ders-tamam-sira-artik-uygulamada_64012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!