Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Kaya Mezarlar Koruma Altına Alınacak

Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kaya mezarlarının koruma altına alınmasının, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ziyareti sırasında gündeme geldiğini ve bu amaçla ''1007 Programı'' projesinin hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Cumhuriyet Portal
Kaya Mezarlar Koruma Altına Alınacak

Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kaya mezarlarının koruma altına alınmasının, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın ziyareti sırasında gündeme geldiğini ve bu amaçla ''1007 Programı'' projesinin hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Işık, projenin ön hazırlıklarının tamamlandığını belirterek, ''Ekip olarak bugüne kadar 5 defa bir araya geldik. Mayıs ayında yapılan son toplantımıza Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Çalışma artık proje sunma aşamasına geldi. Bu konuda çok özenli davranıyoruz. Kaya mezarları bizim çok özel kültür varlığımız. Bu proje sürecinde hata yapmak istemiyoruz. TÜBİTAK'a projenin son halini Şubat 2011'de sunacağız. TÜBİTAK kültür varlıkları üzerine ilk defa böyle bir projeyi gerçekleştirecek'' dedi.

Prof. Dr. Işık, Dalyan beldesindeki 2 bin 400 yıllık tarihi bulunan kaya mezarlarının koruma altına alınması amacıyla hazırlanan projenin nano teknoloji ile hayata geçirileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

''Nano teknolojinin böyle bir projede kullanımı, kültür varlıkları üzerinde ilk olacak. Kaunos'un kaya mezarlarındaki bu uygulama, diğer kültür varlıkları için de önemli bir gelişme olacak. Nano teknolojide kaya mezarlarının kendi malzemesi kullanılacak. Hastalık sadece mezarlarda değil, ana kayanın üzerinde de var. Bunlar üzerinde 10-15 santimetrekarelik uygulamalar yapılacak. Onlar uzun süre gözlenecek. Proje sürecinde bir mezar, pilot olarak seçilecek ve mezar içinde çok küçük santimetreler üzerinde uygulama yapılacak. Pilot mezardaki çalışmalar başarılı olursa projenin tamamının hayata geçirilmesi için Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) müracaat edeceğiz. Bu en az 10 yıllık bir süreç demektir.''

Prof. Dr. Cengiz Işık, Dalyan'daki kaya mezarlarına ziyaretin yasaklanması kararının kendisinin girişimleri sonucu alındığını ifade ederek, mezarların, seyir terasları ve yürüyüş yolları yapılmadan ziyaretçiler için tehlike arz ettiğine dikkati çekti. Işık, ''Mezarların bulunduğu yerin eğimi yaklaşık 80 derece, buralarda irili ufaklı kaya ve taşlar mevcut. Ziyaretçilerin her an düşme tehlikesi var. Burada önlemler alınana kadar bölgenin ziyarete yasaklanması doğru bir karar'' diye konuştu.

1007 programı

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı), kamu kurumlarının Ar-Ge ile giderilebilecek ihtiyaçlarının karşılanmasına ya da sorunlarının çözümüne yönelik projeleri desteklemeyi amaçlıyor. Üniversiteler, özel kuruluşlar ya da kamu Ar-Ge birimleri program kapsamında hazırladıkları Ar-Ge içerikli proje önerilerini TÜBİTAK'a sunuyorlar.

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-mezarlar-koruma-altina-alinacak_80984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!