Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaya Üzerinde Dünyanın İlk Yeraltı Şehri Krokisi

Aksaray merkeze bağlı Büyük Pörmekler köyündeki yer altı şehri yakınlarında bulunan bir tarlada yer altı şehrinin kaya üzerine işlenmiş krokisi bulundu.

Türkiye Gazetesi
Kaya Üzerinde Dünyanın İlk Yeraltı Şehri Krokisi

b>Aksaray merkeze bağlı Büyük Pörmekler köyündeki yer altı şehri yakınlarında bulunan bir tarlada yer altı şehrinin kaya üzerine işlenmiş krokisi bulundu. Büyük Pörmekler köyünde kemer şeklinde kesilmiş ana girişlerinden adını alan Kemer Yer Altı Şehri’nde, kazı ve temizlik çalışmalarının bu yılki kısmı tamamlandı.

Çalışmalar sırasında köylülerin verdiği bilgiler doğrultusunda, çalışma alanına yakın bir tarla içinde yer altı şehrinin kaya üzerine işlenmiş şematik yapısını gösteren kaya oyması krokisi ortaya çıkarıldı. Böylece tarihte ilk defa bir yer altı şehrinin krokisi bulundu. Birebir tüm mekanların göründüğü krokide su kuyuları, havalandırmalar, yaşama mekanları ve koridorlar yer alıyor. Krokide görünen üç ana giriş koridorunun tavan ve taban yüksekliği arası 3 metre 10 santimetre. Bu da burada büyük bir yer altı çarşısının varlığına işaret ediyor.

Şu ana kadar ortaya çıkarılan bulgulardan yer altı şehrinin Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılan çok varlıklı bir şehir olduğunun tespit edildiğini belirten Aksaray Valisi Sebati Buyuran, Aksaray’da sadece Ihlara Vadisi’nin bulunmadığını, şehrin 10 bin yıllık tarihi höyük yerleşmeleri, Ulucami, Eğri Minare, kervansaraylarıyla ziyaretçileri beklediğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaya-uzerinde-dunyanin-ilk-yeralti-sehri-krokisi_55620.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!