Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kayaköy'deki Kaçak Yapılarla İlgili Yıkım Kararı Çıkartılmışsa Gereğini Yapalım"

Tarihi Kayaköy yerleşim alanını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Kayaköy'ü 35 yıl önce görmüştüm. 35 yıl önce gördüğüm Kayaköy'den şimdi gördüğüm Kayaköy daha kötü. Böyle giderse bir 10 yıl sonra daha da kötü olacak. Madem Kayaköy'deki kaçak yapılarla ilgili yıkım kararı çıkartılmış, o zaman gereğini yapalım'' dedi.

yapi.com.tr / AA
"Kayaköy'deki Kaçak Yapılarla İlgili Yıkım Kararı Çıkartılmışsa Gereğini Yapalım"

Foto: Kenan Gürbüz (AA)

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki tarihi Kayaköy yerleşim alanını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bölgede yaşayan köylülerle görüştü. Kayaköy'deki 2 tarihi kilisede incelemelerde bulunan Günay, Mimarlar Odası temsilcileri ile görüşerek, bölgeyle ilgili projeleri hakkında bilgi aldı.

Günay'la Kayaköy yerleşim alanında kaçak yapılaşma olduğunu iddia eden köylüler adına konuşan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Tuna, ''Kayaköy'de çok sayıda kaçak yapı var. Kayaköy'de yaşayanlara kurul izin vermiyor ama bölgede buna rağmen köyde yaşayanların dışında yaptığı kaçak yapılar bulunuyor. Bunların büyük bir bölümü 1990 ile 2000 yılları arasında yapılmış. Bu yapılarla ilgili alınan yıkım kararları bile uygulanmıyor'' iddiasında bulundu.
    
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü ile Muğla Anıtlar Yüksek Kurulu temsilcilerinden Kayaköy'deki kaçak binalarla ilgili yıkım kararı alındığını ve bir kısmının yargıda olduğunu öğrenen Bakan Günay, ''Madem Kayaköy'deki kaçak yapılarla ilgili yıkım kararı çıkartılmış, o zaman gereğini yapalım. Bunların hangi dönemlerde yapıldıklarını da bana bir rapor olarak verin. Ben dönemimde böyle bir şeye izin vermedim ve vermem. Köylülerin sit ile ilgili şikayetlerini de dinleyelim'' dedi.


    
Günay, Kayaköy'de öncelikle bir çevre temizliği yapılması gerektiğine işaret ederek, ''Bizim ekiplerimiz ile köylüler bu işi birlikte yapacaklar. Kayaköy'ü 35 yıl önce görmüştüm. 35 yıl önce gördüğüm Kayaköy'den şimdi gördüğüm Kayaköy daha kötü. Böyle giderse bir 10 yıl sonra daha da kötü olacak. O yüzden burayı, gelen insanları rahat bir şekilde ziyaret edip, dinlenebileceği bir yer haline getirmeliyiz. Birkaç küçük konaklama tesisi olabilir. Kayaköy'deki büyük yapılardan bazıları sanat merkezi veya sergi merkezi haline getirilebilir'' diye konuştu.
Kayaköy'de yapılacak bu çalışmalar sonrasında burada belirli periyotlarda konserler verilebileceğini anlatan Günay, şunları söyledi:
    
''Muğla'da iki gündür önemli tarihi mekanları ziyaret ettik. Milas'taki Beçin kalesi, Selçuklu ve Menteşe dönemine ait önemli bir yer. Kayaköy, mübadeleden beri bakımsız kalmış bir yerleşim yeri. 90 yıldır içinde yaşanmamasına rağmen yapılar çok sağlam. Kayaköy ve Beçin'i Anadolu'daki eski yerleşimin izleri olarak ayağa kaldırmamız önemli. Bu çalışmalar daha önce yaptığımız Roma ve daha önceki dönemlere ait çalışmalardan farklı. Bu projeler hayata geçerse, kültür turizmi açısından çok büyük artılar ortaya çıkar.''
    
Günay, Beçin ve Kayaköy'de yapılacak olan çalışmalara 2012 yılında başlanacağını da söyledi.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kayakoydeki-kacak-yapilarla-ilgili-yikim-karari-cikartilmissa-geregini-yapalim_90666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!