Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yerel Seçim Öncesi Kaçak Yapılaşma Patladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, yerel seçimler öncesinde 18 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de kaçak yapılaşmanın arttığını savundu.

yapi.com.tr
 Yerel Seçim Öncesi Kaçak Yapılaşma Patladı

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre; özellikle depremlerden sonra 'Kaçak yapıya izin vermeyeceğiz' denildiğini ama bu söylemin seçim döneminde unutulduğunu ileri süren Biçer, Türkiye'de bir yandan kentsel dönüşüm yapıldığını ancak kaçak yapıya göz yumularak çelişkili bir durum ortaya çıktığını kaydetti. Kaçak yapıların yıkılması ve engellenmesinin belediyelerin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Nazım Biçer, "Şikayet olursa da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de müdahale edebilir. Herkes görevini yapmalı"dedi.

TMMOB üyesi olan mimar ve mühendislerin büyük bir kısmının inşaatlarda ve şantiyelerde çalıştığını, bazılarının da denetleyici olarak görev yaptığını hatırlatan Nazım Biçer, "Üyelerimizden çok sayıda kaçak yapıyla ilgili bilgi geliyor. Kaçak yapıların mantar gibi arttığı belirtiliyor. Bunu araştırdık. Her seçim döneminde olduğu gibi ciddi anlamda kaçak yapılaşmada artış olduğu görülüyor. Seçime 1-2 ay kala bazı vatandaşlar, yeni bir inşaata başlıyor veya bulunan yapının üzerine ilave katlar çıkıyor" diye konuştu.

"Oy kaygısıyla göz yumulmasın"

Kaçak yapıların ruhsat alınmadan ve mühendislik hizmeti olmadan yapıldığını anlatan Nazım Biçer, şunları vurguladı: "Kayıtları bulunmadığı için bu yapıların ne durumda olduğunu kimse bilmiyor. Güvenli, nitelikli ve yaşanabilir konutların oluşturulması için öncelikle Türkiye'de 'Konut Envanter Sistemi' çıkarılmalı. Binaların fiziki durumları öğrenilmeli, depreme karşı dayanıklılık oranları saptanıp, öncelikle afet riski altındaki yapıların yenilenmesi sağlanmalı. Oy kaygısıyla kaçak yapılaşmaya kesinlikle göz yumulmamalı. Adana gibi deprem tehlikesi bulunan bölgelerimizde Deprem Yönetmeliği'ne aykırı yapılaşmalar felakete davetiye anlamı taşıyor. Bu durumun kesinlikle önlenmesi, çok büyük acıların da önlenmesi anlamına geliyor. Kimse kayıtsız kalmasın, herkes duyarlı olsun."

http://www.yapi.com.tr/haberler/-yerel-secim-oncesi-kacak-yapilasma-patladi_116686.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!