Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kayıp Kentin Gizemi Çözülüyor

Yozgat'ın Kerkenes Dağı eteklerinde Medler tarafından kurulduğu tahmin edilen Pteria kentinin gün ışığına çıkarılması için, İngiliz, Amerikalı ve T

Akşam
Kayıp Kentin Gizemi Çözülüyor

b>Yozgat'ın Kerkenes Dağı eteklerinde Medler tarafından kurulduğu tahmin edilen Pteria kentinin gün ışığına çıkarılması için, İngiliz, Amerikalı ve Türk arkeologlardan oluşan bir grup canla başla çalışıyor.

Yozgat'ın Kerkenes bölgesinde bulunduğuna inanılan antik Pteria kentinin ortaya çıkarılması için teknolojinin en son teknikleri seferber edildi. İngiliz arkeolog Geoffrey Summers ve karısı Françoise Summers'ın ömürlerinin 10 yılını verdikleri Pteria antik kentini günümüze taşıma projesi, tanınmış bilim teknik dergilerinden Focus'un son sayısına da konu oldu. Dergi, 1993 yılında başlatılan arkeolojik çalışmalara geniş yer verdi.

Toprakla örtülü

Kapadokya'nın kuzeyine düşen bölgede bulunan antik kentin keşfi, bundan 100 yıl öncesine dayanmakta. 1920'lerde ilk kez kapsamlı bir şekilde incelenen kentin hemen hemen tamamının 1.5 metre toprakla örtülü oluşu, o dönemde arkeologların yeterli araştırma yapmasını engelledi. Bundan 10 yıl önce bölgeye gelen arkeolog Summers da, bu nedenle araştırmalarında yeni tekniklere yer verdi. Klasik kazı tekniklerinin yanı sıra magnetometre, resistivity, GPS gibi son teknoloji tekniklerini kullanan arkeologlar, kentin kapsamlı bir haritasını çıkarmayı başardı.

Şehrin Lidya istilası sırasında tamamen yakılmış olmasının teknik açıdan işlerine yaradığını belirten Summers, bu sayede bina enkazlarında biriken demir parçalarının, tarama araçlarıyla tespit edildiğiniifade etti. Araştırmanın başında, balondan çekilen fotoğraflarla, geçen 10 yılda elde edilen verileri karşılaştıran arkeologlar, Küresel Yer Belirleme (GPS) sistemi sayesinde de kentin tam bir haritasını çıkardı. Summers, 2003 baharında kazı işlemine geçilen Pteria'da, Demir Çağı'na ait önemli bulgular ortaya çıkarmayı ümit ettiklerini belirtti.
--------------------------------------------------------------------------------
Görkemli başkent

Yozgat'ın Kerkenes Dağı eteklerinde bulunduğu tahmin edilen Pteria kenti, M.Ö. 6'ıncı Yüzyıl'da Medler tarafından kuruldu. Demir Çağı'nın en güçlü kale kentlerinden olduğu bilinen Pteria'nın 50 yıllık kısa öyküsü, M.Ö. 547'de Lidya Kralı Croesus tarafından sona erdirildi. 7 kilometrelik kent surlarının çevirdiği 271 hektar alana yayılan Pteria, büyük bir yıkıma sahne oldu. Şehirde çıkan büyük yangın, tüm yapıları tahrip ederken, kent bir daha onarılmadı. Tipik bir Med şehri olarak tanımlanan Pteria'nın adı, ünlü tarihçi Herodot'un eserlerinde de geçmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kayip-kentin-gizemi-cozuluyor_7139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!