Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kaynaklar’dan Vazgeçildi Torbalı Ağırlık Kazandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca ve Bornova Belediye başkanları ile arasında gerginlik yaşanmasına neden olan katı atık bertaraf tesisini Kaynaklar'a yapmaktan vazgeçti. Henüz kesin olmamakla birlikte Kaynaklar'a yapımı öngörülen tesisin Torbalı'ya kaydırılması gündeme geldi.

Yeni Asır Gazetesi
Kaynaklar’dan Vazgeçildi Torbalı Ağırlık Kazandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Buca ve Bornova Belediye başkanları ile arasında gerginlik yaşanmasına neden olan katı atık bertaraf tesisini Kaynaklar'a yapmaktan vazgeçti. Henüz kesin olmamakla birlikte Kaynaklar'a yapımı öngörülen tesisin Torbalı'ya kaydırılması gündeme geldi. Tesisin hayata geçirileceği yer konusunda arayışlar sürerken yapılan araştırmalar sonucunda Torbalı-Bayındır ilçe sınırında yer alan ve Torbalı kentsel alanına 15 kilometre uzaklıktaki Taşkesik mevkiinde 121 hektarlık alan, 'en uygun yer' olarak belirlendi. Burayla ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlardan 'olumlu' görüş alınırken, belediyenin kurulacak bertaraf tesisi için Nisan ayı içinde proje ihalesine çıkacağı öğrenildi.

Yöntem arayışı

Başkan Kocaoğlu'nun hafta başında düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun Gediz'le ilgili bir toplantıda çöpün bertarafı konusunda yakma yerine ayrıştırma yapıldıktan sonra depolanmasını önerdiğini söylemesi, uygulanacak sistem konusunda da kafaların karışmasına neden oldu. Henüz netleşmemekle birlikte belediyenin daha önce ağırlık kazanan yakma sisteminden vazgeçip düzenli depolama yöntemi üzerinde durmaya başladığı belirtildi.

Uygur da istemedi

Yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ise, ilçenin kentsel yerleşim alanı içinde böyle bir şey düşünülmesinin doğal olarak hem kendisinin hem de Torbalı halkının tepkisine neden olacağını söyledi. Konu hakkında henüz kendisine bir bilgi verilmediğini belirten Uygur, Kocaoğlu'na güvendiklerini, bu çöplerin mutlaka kentsel alan dışında bir yere konulması gerektiğini ifade etti.

Taşkesik mevkiindeki söz konusu alanın toplam büyüklüğü 168 hektar. Alınan bilgiye göre alanın 47 hektarlık bölümü Tarım İl Müdürlüğü'nün vetosuna uğradı. Müdürlük, zeytin ağaçları dikili olduğu için 47 hektarlık alanın tesisin kurulacağı alandan çıkarılmasını istedi. Geri kalan 121 hektarlık alan için ise Tarım İl Müdürlüğü dahil ilgili tüm kurum ve kuruluşların onayı alındı. Mahalli Çevre Kurulu'ndan da bu alan için 'kamu yararı kararı' çıkarıldı. Belediye, Harmandalı Çöp Deponi Alanı'nın ömrünü doldurmasının ardından kentin güneyinde yeni yer arayışına geçmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaynaklardan-vazgecildi-torbali-agirlik-kazandi_78144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!