Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaz Dağları'nda Yeni Madenler Kurmak İstiyorlar

Kaz Dağları’ndaki altın madencilerinin faaliyetlerine mahkeme tarafından ardı ardına iptal kararları gelince, şirketler yeni yöntemler bulmaya girişti. Evrensel’in ulaştığı bilgilere göre, altın madeni şirketleri bölgeye şimdi de feldspat ve kuars madeni kurmak peşinde.

yapi.com.tr
Kaz Dağları'nda Yeni Madenler Kurmak İstiyorlar

Çanakkale Valiliği tarafından İl Çevre Müdürlüğüne çağrılan Kaz Dağları Bayramiç yöresindeki Karaibrahimler, Cazgiler ve Söğütgediği köylerinin muhtarlarına, köylerinin yakınlarında feldspat ve kuars madeni işletileceği söylendi. Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, bu madenlerin doğaya, canlı yaşamına olumsuz etkilerinin olmadığını ileri süren İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri “Yine de siz ‘Olur’ derseniz çalışacak madenler” demeyi de ihmal etmedi. Toplantıya, altın madencilerine karşı tavrıyla tanınan Muratlar köyü muhtarı ise çağrılmadı.

Altıncılar çıktı

Şirketlerin altın madenciliği için aldığı “ÇED olumlu” kararlarının tümü idari mahkemeler tarafından iptal edilmişti. Bölgedeki yaşam savunucuları ise şirketlerin kuars ve feldspat madenciliği adı altında hukukun ardından dolaşmaya çalıştığını bu sayede de ÇED’den muaf olmayı planladığını düşünüyor.

Çanakkale Çevre Platformu Önceki Dönem Sözcüsü ve  Çanakkale İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan vekili Hicri Nalbant, bu şirketlerin ‘sabıkalı şirketler’ olduğunu belirterek, “Bunlar yöremizi terk etmek istemiyor, biz de onlara izin vermeyeceğiz” dedi.

‘Köyleri gezeceğiz’

Çanakkale Çevre Platformu Yürütme kurulu üyesi İbrahim Gül de, “Bölgedeki 9 köyü gezip durumu anlatacağız” dedi. Bayramiç Çevre Platformu da yaptığı açıklamada “Bölge idare mahkemesinin iptal gerekçeleri net ve kesinken böylesi bir aldatmaca ile altın madenlerinin önünü açmaya çalışanlara yardım etmek ve bu talan girişimini görmezden gelmek vatan hainliğidir” dedi.

Kaz Dağları bölgesinde faaliyet göstermek isteyen altın madeni şirketleri yöre köylüleri ile ilişkileri geliştirmek için her fırsatı deniyor. Şirketlerin köylerde başlayan “köy hayırları” için sponsor olmaya çalıştıkları dile getiriliyor. Altın madenlerine karşı çıkması ile tanınan Muratlar köylüleri, “köy hayrı”na sponsor olmak isteyen altın madencilerinin bu tekliflerini geri çevirirken, madencileri hayra davet etmediklerini söylediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-daglarinda-yeni-madenler-kurmak-istiyorlar_121052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!