Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Kaz Rodi' Heykelini Kim Çaldı?

Kadıköy Çarşısı'nın maskotu 'Kaz Rodi'nin heykeli, dikildikten bir hafta sonra çalındı. Bu, heykeltıraş Nilüfer Ergin'in çarşı için yaptığı iki heykelden biriydi. Çarşı esnafı isyanda!

Radikal Gazetesi/Hızır TÜZEL
'Kaz Rodi' Heykelini Kim Çaldı?

irkaç yıldır Kadıköy Çarşı'nın maskotu haline gelen 'Kaz Rodi' o kadar çok ilgi çekti ki, Kadıköy Belediyesi, Kilise Meydanı'na onun bir heykelini diktirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde öğretim görevlisi olan heykeltıraş Nilüfer Ergin'in eseri ne yazık ki bir haftada çalındı gitti.

Çarşı esnafından Nimet Köseoğlu'nun 2002'de Aydın'daki çiftliğinden ayrılırken dayanamayıp İstanbul'a getirdiği Rodi, kısa sürede halkın sevgilisi oldu. Kendinden emin hareketleri, mağrur duruşuyla bir simge olan Rodi'yle heykelinin çalındığı noktaya gittik. Sanki biliyordu ve durumu anlıyordu. Canlıyken heykeli dikilen ender hayvanlardan biri olan Rodi, şimdi arada heykelinin çalındığı yerde dolaşıp efkâr dağıtıyor...

'O heykel para da etmez!'
Gidip esnafla konuştum. Hepsi heykelin çalınmasından duydukları üzüntüyü ve öfkeyi dile getiriyorlardı. Pek anlamam ama muhtemelen pirinçten (bakır da olabilir) yapılan heykelin para da etmeyeceğini, ancak eritilip hurdaya çıkacağını söylediler.

Kadıköy Belediyesi'ni aradığım zaman da aynı üzüntüyle karşılaştım. Emniyet güçlerine haber verdiklerini ve heykelin arandığını belirttiler çaresizce. Neyse ki Rodi, tüm soğukkanlılığıyla yaşamına devam ediyor. Gün boyu çarşı içinde geziniyor, geceleri onu çarşıya kazandıran Nimet beyin sahibi olduğu 'Rodi Balık Evi'nde geceliyor. Sıcaklardan bunalınca Bahariye'ye çıkıyor, havuza girip serinliyor...

Heykeltıraş Ergin, Rodi'ye komşu olsun diye onun yakınındaki bir alana da küçük bir timsah heykeli yapmış. Bir zamanlar Kurbağalıdere'de yaşadığına inanılan timsahları temsilen yapılan heykelin akıbeti ne olacak, Kadıköylüler olarak merakla bekliyoruz.

Altıyol'daki 'Boğa' heykelimiz ise yıllardır Kadıköy'ün bir başka sembolü olarak bütün haşmetiyle yerini koruyor. Kolay değil tabii koca boğanın heykelini çalmak. Ete kemiğe bürünüverip çakar boynuzu gibi duruyor zaten böyle bir durum karşısında.

Sıra timsahta mı?
Aslında İstanbul halkı hayvanlara her zaman özel bir ilgi duymuştur. Vaktiyle Hindistan'dan hediye gelen 'Mohini' isimli fil herkesin sevgilisi olmuştu. Bir zamanlar Boğaz'da yaşayan fokların sonuncusu olan 'Fok Yaşar' da yıllarca Eminönü'nde bir mavnada halka gösterilmişti. Ben görmüştüm küçükkene bizzat. Var tabii başka hayvan heykelleri de İstanbul'da; Boğaz'da Atlı Köşk'teki at, Beşiktaş çarşısındaki kartal heykeli bunlara örnek.

Arada heykelleri çalınsa da kedilerimiz, köpeklerimiz, martılarımız, güvercinlerimizle gayet sevgili, barış içinde yaşayıp gidiyoruz, onları besleyip korumayı seviyoruz aslında. Bu sevginin az birazını insan olarak birbirimize de gösterebilsek, 'Memleket cennet olurdu cennet' diyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaz-rodi-heykelini-kim-caldi_55232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!