Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazakistan BTC’yi Gözlüyor

Kazakistan, Hazar petrollerini batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na katılım görüşmelerini Mayıs ayı sonunda gerçekleş

NTV-MSNBCb>Kazakistan, Hazar petrollerini batı pazarlarına taşıyacak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na katılım görüşmelerini Mayıs ayı sonunda gerçekleştirecek.

Kazakistan’ın, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesine katılması görüşmelerinin sıradaki turu, Mayıs ayı sonunda yapılacak. Kazakistan Today Ajansı’nın bildirdiğine göre, Azerbaycan devlet petrol şirketi (SOCAR) Başkanı Natık Aliyev, Kazakistan’ın projeye katılması konusundaki görüşmelere Mayıs ayı sonunda devam edileceğini belirterek, görüşmelerde BTC boru hattı ile Kazakistan petrolünün taşınmasına ilişkin projenin hazırlanması çalışmasının sürdürüleceğini söyledi.

Kazakistan ulusal petrol şirketi Kazmunaygas (KMG) ile Azerbaycan SOCAR şirketi heyetleri arasında sürdürülen Kazakistan’ın BTC’ye katılması görüşmelerinde, iki şirketin üzerinde anlaşacağı bir katılım projesi, iki taraf hükümetlerinin onayına sunulacak.
SOCAR ve KMG tarafından hazırlanacak Aktav- Bakü projesi, finansörler ile Kazak ve Azerbaycan hükümetleri tarafından kabul edildikten sonra, transit taşıma anlaşması imzalanacak.
KMG’den yapılan açıklamaya göre, projenin hukuksal alt yapısının hazırlanması tamamlandı. Natık Aliyev ise, iki ülke arasında imzalanan temel anlaşmanın henüz Kazakistan parlamentosunda onaylanmamış olmasının bazı sorunlara neden olabileceğini belirterek, özellikle BTC konsorsiyumuna ortak şirketlerin çekincesine neden olması olasılığına dikkat çekti.
Aliyev, bu nedenle projeye ilişkin çalışmaların istendiği gibi yürümeyerek ertelendiğini kaydetti.

YENİ BORU HATLARI GEREKLİ
Kazakistan’ın BTC projesine katılması için, ilk aşamada Hazar denizi üzerinden tankerlerle petrol taşımacılığı yapılacak Aktav- Bakü hattının Kazakistan ayağını oluşturacak Aktav Kurık limanında, yeni petrol depolama ve yükleme terminali ile bu terminale bağlanacak tali boru hatlarının inşası gerekiyor.
BTC için ilk zamanlarda 7 bin 500 ton, daha sonraki yıllarda 20 milyon ton Kazak petrol taşınması hedeflenen Bakü-Aktav hattından, ilk olarak 2006 yılında Hazar denizinin Kazakistan sektöründe yer alan Kaşağan yataklarından elde edilecek petrolün taşınması planlanıyor.
Projenin finansmanı konusunun hükümetlerin onayından sonra ele alınacağı belirtiliyor. Proje taslağında, Aktav-Baku hattının işletilmesi için ortak bir şirket kurulması da yer alıyor. İşletme şirketine BTC ve Kaşağan projelerine ortak Eni, TotalFinaElf, ConocoPhilips ve Inpex şirketlerinin katılması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazakistan-btcyi-gozluyor_11696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!