Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazakistan, Japonya'da Nükleer Reaktördeki Patlamanın, Uranyum Talebini Etkilemeyeceğini Düşünüyor

Kazak yetkililer, Japonya'da meydana gelen depremin ardından Fukushima nükleer reaktöründeki patlama ile gündeme oturan nükleer reaktörler tartışmasının uranyum talebini etkilemeyeceğini düşünüyor.

yapi.com.tr / AAKazak yetkililer, Japonya'da meydana gelen depremin ardından Fukushima nükleer reaktöründeki patlama ile gündeme oturan nükleer reaktörler tartışmasının uranyum talebini etkilemeyeceğini düşünüyor.

Dünyanın en büyük uranyum yataklarına sahip ülkeler arasından sayılan Kazakistan'da, Japonya'da meydana gelen deprem sonrası Fukushima Nükleer reaktöründeki patlama ile dünyanın gündemine oturan nükleer reaktör tartışmaları yakından takip ediliyor.

Kazakistan Ulusal Atom Şirketi Kazatomprom Yüksek Teknolojiler Genel Müdürü Serik Kozhakmetov, Fukushima Nükleer Reaktöründeki patlamanın dünyadaki uranyum talebini azaltmayacağını söyledi.

Fukushima'daki patlamanın ardından nükleer reaktörlerin güvenliğinin daha da artırılması için yapılması gerekenlerin tartışılabileceğini bunun için yeni yöntemler bulunacağını ifade eden Kozhakmetov, nükleer reaktörlerden vazgeçmenin mümkün olmayacağını vurguladı.

Kozhakmetov, Kazakistan'ın uranyum üretim miktarını da kademele olarak artırarak yüzde 20-30 düzeyinde yükselteceğini söyledi. 2010 yılında ülkenin 17 bin 800 ton uranyum ürettiğini anlatan Kozhakmetov, bunun 2011 yılında 19 bin 600 tona, 2012 yılında 20 bin tona çıkartılacağını belirterek, Kazakistan'ın yıllık 30 bin ton uranyum üretecek konuma geleceğini kaydetti.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/kazakistan-japonyada-nukleer-reaktordeki-patlamanin-uranyum-talebini-etkilemeyecegini-dusunuyor_86544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!