Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazı Alanlarından İyi Haberler Geliyor

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında kazılara başlayan arkeologlardan iyi haberler geliyor. İzmir'deki Eskipazar ilçesisinin üç kilometre batısında bulunan Hadrianoupolis antik öreninde 'eşsiz' taban mozaikleri bulundu.

Radikal Gazetesiaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında kazılara başlayan arkeologlardan iyi haberler geliyor. İzmir'deki Eskipazar ilçesisinin üç kilometre batısında bulunan Hadrianoupolis antik öreninde 'eşsiz' taban mozaikleri bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, 10 arkeoloji öğrencisi ve 40 işçiyle gerçekleştirdikleri kazılarda Roma Anıt Mezarı'nın tam anlamıyla ortaya çıkartıldığını söyledi. Laflı '1 No'lu hol' olarak isimlendirdikleri alanda, kaçakçılar tarafından tahrip edilmiş eşsiz mozaiklere rastladıklarını, '2 No'lu mekân'da da büyük oranda korunmuş bir taban mozaiği bulduklarını söyledi.

Mozaiklerin 6. yüzyıldan kalma olduklarını belirten Laflı, "Taban mozaiğinde bu binanın sahibi olan hanım ve beyin portreleri yan yana verilmişlerdir. Mozaiğin diğer kısımlarında ise çeşitli evcil su kuşları kutucuklar halinde resmedilmişlerdir" dedi.

Erzincan'da 2 bin 750 yıllık eserler
Erzincan'ın Üzümlü ilçesine bağlı Altıntepe'de de 44 yıl aradan sonra üç yıl önce başlatılan kazılarda 2 bin 750 yıl öncesine ait bulgulara ulaşıldı. Şimdiye kadar yapılan kazı sonucunda tapınak, mezarlar, açık hava tapınağı, kilise mezarları, Urartu dönemine ait kanalizasyon sistemi gün ışığına çıkarıldı. Bu yılki kazılarda ise Urartulara ait tuvalet, lavabo ve banyo bulundu.

Aksaray'da gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ise tarihte ilk kez bir yeraltı şehrinin krokisi bulundu. Kemer yeraltı şehrindeki çalışmalar sırasında köylülerin verdiği bilgiler doğrultusunda bir tarlada bulunan krokide yeraltı şehrindeki tüm mekânlar birebir görülebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazi-alanlarindan-iyi-haberler-geliyor_55595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!