Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kazı Değil, Talan Yapılmış"

"Kazı değil, talan yapılmış"

Sabah Gazetesi
"Kazı Değil, Talan Yapılmış"

b>İzmir Agora Kazıları Projesi yeni dönem yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Semih Güneri, önceki dönemlerde yapılan kazıları eleştirerek, ''Türkiye'nin en önemli arkeolojik projeleri arasında yer alan Agorada kazı değil, resmen talan yapılmış'' dedi.

Güneri, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan Agora Kazıları Projesi'nde yeni döneme girildiğini belirtti. Projenin 1 Ocak 2007 tarihine kadar Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Tuna başkanlığında devam edeceğini kaydeden Güneri, bu tarihten sonra kazı başkanlığı görevini de kendisinin sürdüreceğini ifade etti.

Göreve gelen ekibin kazı alanıyla ilgili yaptığı incelemelerde çeşitli eksik ve yanlışlara rastlandığını dile getiren Güneri, 74 yıldır devam eden projenin çeşitli ekip ve bakış açılarıyla, ''akademik kaygılardan çok politik ve popüler kıstasların ağırlığında'' sürdürüldüğünü öne sürdü.

Kazılarla ilgili çalışmaların bilimsel raporlarının bulunmadığı, envanterlerin önemli bölümünün çıkarılmadığını, hiçbir bilimsel yayın yapılmadığını ileri süren Güneri, ''Türkiye'nin en önemli arkeolojik projeleri arasında yer alan Agorada kazı değil, resmen talan yapılmış.74 yıldır kazılıyor, bir tane yayın yok, broşür yok. Çöplük diye ayrılan seramik parçalarından doktora tezi çıkaracak malzeme çıkıyor. Toprak altından önce bu çöplükte çalışma yapmaya başladık'' dedi.

"Uyuşturucu ve tiner kullananların işgalinde"
Proje Yürütücüsü Güneri, kazı alanında güvenlik sorunları bulunduğunu kaydetti. Çevre sakinlerinin kazı alanını kestirme yol olarak kullandığını, alanın geceleri uyuşturucu ve tiner kullanan kişiler tarafından işgal edildiğini söyleyen Güneri, ''Güvenlik tutanaklarına göre kimi zaman fuhuş yeri olarak da kullanılan kazı alanında bu tip olayların dışında kaçak kazıya da şahit olduk. Ancak mevcut durumda buna hiçbir şey yapamıyoruz. Böyle bir ortamda kazı yapılması mümkün değil'' diye konuştu.

Agoranın güney kapısının iptal edilerek çevresinin dışarıdan görünmeyecek şekilde kapatılacağını, aydınlatma ve kamera sisteminin
kurulacağını ifade eden Güneri, bu konuda sponsor kuruluşlar Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'ndan destek beklediklerini ifade etti.

Kazı çalışmalarını sürdürürken kazının tanıtımı için de çalışma yürüteceklerini bildiren Güneri, uluslararası seyahat şirketlerine
bölgeyi tanıtmak amacıyla program düzenleneceğini kaydetti.

"Kazı oyunu oynamak istemiyoruz"
Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Avrasya Arkeoloji Araştırmaları Bilim Derneği'nin bilimsel çatısı altında sürdürülecek kazıların hızla tamamlanmasını amaçladıklarını ifade eden Güneri, ''Kazı oyunu oynamak istemiyoruz, kazıyı bir an önce tamamlamak istiyoruz. Bölgenin turizm potansiyelini dikkate alan kendi alanlarında uzman akademisyenlerden oluşan bir takımla Agorayı ayağa kaldırmayı amaçlıyoruz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazi-degil-talan-yapilmis_45495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!