Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kazılar Anında Analiz Edilecek

Bilişim teknolojisi arkeologlara yeni olanaklar sunuyor. İleri arkeolojik kazı teknikleri bir süredir Çatalhöyük'teki kazılarda da kullanılıyor.

sabah
Kazılar Anında Analiz Edilecek

b>Bilişim teknolojisi arkeologlara yeni olanaklar sunuyor. İleri arkeolojik kazı teknikleri bir süredir Çatalhöyük'teki kazılarda da kullanılıyor.

Bilinen en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen Çatalhöyük'te 1993'ten bu yana Cambridge Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Ian Hodder başkanlığında sürdürülen kazılar, bilişim teknolojisinin sunduğu olanaklar sayesinde hızla ilerliyor. Kazıların bilişim sponsoru IBM Türk'ün katkısı ile kazı alanına ve İngiltere'deki Cambirdge Üniversitesi'ne kurulan bilgisayar sistemleri sayesinde, bütün buluntular eş zamanlı olarak analiz edilebilecek.

IBM Türk, kazılarda kullanılmak üzere kazı ekibine iki adet IBM eServer xSeries sunucu ve beş adet IMB ThinkPad notebook bilgisayar bağışladı. IBM, geçtiğimiz yıl da kazı çalışmalarında kullanılmak üzere sekiz adet ThinkPad vermişti. Arkeologlar, yeni bilgisayarlar sayesinde, kazı alanında elde ettikleri verileri, kablosuz iletişim özellikli Think- Pad'lere kaydedecek ve kazı alanındaki sunucuya aktaracaklar. Veriler online olarak Cambiridge'deki veritabanına aktarılarak günü gününe analiz edilebilecek. Daha önce, kazı mevsiminde toplanan veriler, arkeologlar üniversiteye döndüğünde değerlendiriliyordu. Kazı ekibinin başkanı Ian Hodder, konuyla ilgili olarak, "En ileri arkeolojik kazı tekniklerini kullanarak topladığımız buluntu verilerini, günü gününe Cambiridge Üniversitesi'ndeki sisteme aktarmamız, bizim işimizi çok kolaylaştıracak" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazilar-aninda-analiz-edilecek_16975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!