Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kelebek Vadisi’ne Yaya Yolu!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ekolojik bir yapıya sahip olan ve tek ulaşımı deniz yoluyla sağlanan Kelebekler Vadisi’ne ‘yaya yolu’ yapılıyor

yapı.com.tr
Kelebek Vadisi’ne Yaya Yolu!

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki turistik yerleri gezen AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa Kelebekler Vadisi’ne yaya ulaşımının sağlanması için çaşlıma başlattı. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleriyle Kelebekler Vadisi’ne gelen Boğa, vadiye yaya iniş ve çıkışı konusunda fikir alışverişinde bulundu. Bölgeye karadan ulaşımın olmaması ve yerli ve yabancı turistlerin iniş yolunda mahsur kalması üzerine Boğa, Kelebekler Vadisi’ne yaya ulaşımı için girişimlerde bulunacağını vurguladı.Bölgedeki bazı STK’ların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğu yol projesi üzerinde inceleme yapan Boğa, doğal sit ve arkeolojik sit alanlarına uygun ve tabii yapıya zarar vermeyen yollar üzerinde çalışılması gerektiğini söyleyerek, STK’lar tarafından hazırlanan yürüyüş yolu projesinin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulacağını belirtti.

‘Artık deniz yolu yok’

Boğa şöyle devam etti: “Doğal sit varlıkları açısından bir sıkıntı olmaması durumunda yaya yolu projesi hayata geçirilebileceğiz. Turizm potansiyeli yüksek olan bu alanda, yaya yolu ulaşımı bölgeye büyük katkı sağlayacak. Bilindiği üzere Kelebekler Vadisi’ne deniz yoluyla gidiliyor. Hatta oradaki arazileri ekmek için deniz yolu kullanılıyor. Elde edilen ürünlerde yine deniz yoluyla pazara taşınıyor. Bunun yanı sıra bazı ziyaretçiler, Faralya Köyü Hisar Mahallesi’nden aşağı vadiye zorlu bir yoldan gidiliyor bazen ise vadiye giden insanlar mahsur kalarak kurtulmayı bekliyor. Kelebekler Vadisi, yörenin eşsiz değerlerinden biri. Doğal güzelliğe zarar vermeden ve koruyarak yörenin sorunlarını çözmek görevimiz. Kurul, onay verirse bu bölgeye yürüyüş yolu yapacağız.”

Bu arada Fethiye’deki STK’lar tarafından hazırlanan ve Kelebekler Vadisi’ni ziyaret eden turistlerin vadiye kolay ulaşımını temin amacıyla hazırlanan projeyi değerlendiren Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun projeye onay vereceği öğrenildi. Kurul, yaya yolu projesinin bir kısmının 3’ncü arkeolojik alandan geçtiğini ve projeye engel bir durumun bulunmadığını bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kelebek-vadisine-yaya-yolu_113774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!