Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kemer'e Yüzer Anıt

Antalya'nın Kemer İlçesi açıklarındaki 'Paris 2' batığının üzerine yüzer anıt yapılacak. Girit Tanıtım Genel Müdürü Hakan Girit, 1. Dünya Savaş

Akşam
Kemer'e Yüzer Anıt

b>Antalya'nın Kemer İlçesi açıklarındaki 'Paris 2' batığının üzerine yüzer anıt yapılacak. Girit Tanıtım Genel Müdürü Hakan Girit, 1. Dünya Savaşı'ndaki ülkelerin bayraklarının bulunacağı yüzer anıtta, geminin batışıyla yaralıların kurtuluşunu anlatan rölyeflerin yer alacağını söyledi.

Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker'i ziyaretinde, Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasındaki bir topçu bataryası tarafından 1917 yılında batırılan 25 metre derinlikteki savaş gemisi Paris 2 batığının üzerine yüzer anıt yapmayı planladıklarını belirten Hakan Girit, 'Anıtın yapımı için sponsor firmalarla çalışacağız' dedi. Başkan Şeker de 'Üzerimize düşen katkıyı sağlamaya hazırız' dedi.

150 kişi taşıyacak

4-5 teknenin yanaşabileceği yaklaşık 15 metre çapındaki anıtın platformu 150 kişiyi taşıyabilecek. Anıtın silindirik dış yüzeyinde geminin batışı ve yaralarının kurtarılışıyla ilgili rölyefler bulunacak. Batış öyküsü, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça yazılacak. Gövdenin içindeki mini müzede ise fotoğraflar, arşiv belgeleri, batıktan çıkan objeler yer alacak. Sualtına yerleştirilecek

4 sabit kamerayla batığın görüntüleri monitöre aktarılacak. Plazma ekranda belgesel filmler yayınlanacak. Anıtın iç ve dış tasarımı için düzenlenecek yarışma sonunda beğenilen tasarımın plan ve statik hesapları İTÜ Gemicilik Fakültesi'nde, imalatı ise Tuzla, Pendik, Gebze tersanelerinde gerçekleştirilecek. Platform girişinde para alınmayacak, satış yapılmayacak. Platform, reklam ve dalış amaçlı kullanılmayacak. Anıt, kışın fırtınadan korunmak amacıyla karaya çekilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kemere-yuzer-anit_23060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!