Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent Dokusu Bozulur

Yeni Asır



b
Alsancak Devlet Hastanesi'ne 3 trilyona yaptırmak istediği ek binaya Mimarlar Odası'nın, "Kent dokusu bozulur" diyerek engel olması, Hayırsever Salih İşgören'i çileden çıkardı. İşgören, "Bunları Allah'a havale ediyorum" dedi.
İzmir'e kazandırdığı onlarca eğitim ve sağlık kuruluşuyla gönüllere taht kuran 78 yaşındaki Salih İşgören'in, Alsancak Devlet Hastanesi'ne ek bina yapma hayali şimdilik suya düştü. İdare Bölümü olarak kullanılan 2 katlı eski binayı yıkıp, yerine 3 trilyona 8 katlı modern bir bina yaptırmak isteyen İşgören'in önüne İzmir Mimarlar Odası çıktı.
Mimarlar Odası'nın ek bina projesine, "Kent dokusu bozulur, insan yoğunluğu ve otopark sorunu olur" gerekçesiyle engel olması, Salih İşgören'i çileden çıkardı. İşgören "Ben paralarımı vatandaş sıkıntı çeksin diye mi sakladım?" diye sorarken, İzmir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Nilüfer Çınarlı, "Kararımızın sonuna kadar arkasındayız. Kimseye kent dokusunu bozdurmayız" dedi.

Mahkemeye verildi
2 yıl önce Salih İşgören'in ek bina vaadi üzerine Alsancak Devlet Hastanesi yönetimi harekete geçti. Hastane yönetimi, 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan söz konusu idare binasının tarihi olmadığı ve yıkılabileceği yönünde onay aldı.
Onaydan 1 ay sonra İzmir Mimarlar Odası, "Bölgede yoğunluk olur ve otopark sorunu artar. Altyapı kaldırmaz ve Talatpaşa Caddesi'nin peyzaj görüntüsünü bozar" görüşüyle 1. Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nu mahkemeye verdi.

Bilirkişi atandı
Konuyu inceleyen 1. İdare Mahkemesi de projeyi incelemesi için 3 kişilik bilirkişi atadı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden Prof. Bekir Deniz, Asistanı Emine Tok ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Doç. Emel Kayın'dan oluşan bilirkişi heyeti projeyi reddetti.
Bilirkişi raporu üzerine 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı ve ek binanın yapımını aykırı buldu. Mahkemenin bu kararı, Mimarlar Odası ile SİT Kurulu'nu karşı karşıya getirdi. Bu kez SİT Kurulu, mahkemenin kararını yanlış bularak itiraz etti.

TARAFLAR NE DEDİLER?
Salih İşgören
Kendime değil İzmirliler için
Salih İşgören: "Neden önümüze set koyuyorsunuz. Devletin kaynak ayırmadığı binayı tek kuruş istemeden yapmayı taahhüt ediyorum. Hastanenin ve sağlığın kalkınmasını kendim için değil, millet için istiyorum. Ben gazino mu, pavyon mu yapıyorum. Bana neden engel olunuyor. Burada ne bir tarihi esere, ne de doğaya zarar verilecek. Eğitim ve sağlığı kalkınmayan bir ülke kalkınamaz. İzmir'e 17 eser kazandırdım ve ölmeden bir bina daha yapmak istiyorum."

Mantıklı neden göstersinler
Başhekim Aslan Savaşan: "Yeni proje yaklaşık 1 dönüm alan üzerine kurulu idare binasının alanını aşmayacak. Bir tek ağaç kesmeyecek, hiçbir yere zarar vermeyeceğiz. Biz kaliteli sağlık hizmeti vermek ve özel hastaneye yakın statüyü getirmek istiyoruz. Moden acil servis ve ameliyathaneler yaparak, sağlık kalitesini artırmak istiyoruz. Yoğunluğun artacağı yönünde engel olunuyor. Ancak Alsancak zaten yoğun bir semt ve yıllardır otopark sorunu var. Bunu sebep göstermeyi doğru bulmuyorum. Mimarlar Odası daha mantıklı neden göstersin."

Görüntü bozulacak
Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Nilüfer Çınarlı: "Kentimiz doygunluk noktasında ve Alsancak Devlet Hastanesi'ne yapılacak ek bina hem görüntüyü bozacak hem de insan ve araç çekimine neden olacak. Alsancak'ta altyapı trafik ve otoparkların tahammülü kalmadı. Ayrıca idari binanın bir dönemin mimari simgesi olduğunu düşünüyoruz. Biz sağlık hizmetlerinin artmasına değil, ek binanın Alsancak gibi yoğun bir bölgeye yapılmasına karşıyız. Doğru yere yapılmasını ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmamasını istiyoruz. Bilirkişi o bina için gelecek nesillere aktarılması yönünde karar aldı. Biz hayırseverlerin önünü kesmiyoruz. Planlamanın önünde yapılacak yatırımlar baskı aracı olarak kullanılmamalıdır. Aslolan kentimiz ve geleceğimizdir.


http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-dokusu-bozulur_2248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!