Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

kent... KENT

Özellikle Ankara gibi tarımı da sanayii de üretkenliği de turizmi de olmayan bir bürokratik kentin daha fazla büyümesinden hayır gelmez. Hatta denebilir ki şimdi başkent nüfusunu artırmak, hiçbir yarar sağlamayacaktır.

Cumhuriyet ANKARA/Talât HALMAN
kent... KENT

Kentler yoksulluğu yoğunlaştırır ama aynı zamanda, yoksulluktan kurtuluş için en sağlam umut onlardır." Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun bu yıl haziranda yayımladığı "2007 Dünya Nüfusunun Durumu" başlıklı rapor, yakın gelecekte, kentlerde yaşayan nüfusun hızla muazzam rakamlara ulaşacağını bildiriyor. 2030'a kadar, beş milyara yükselecekmiş. 2008'de, dünya nüfusunun yarısından fazlası (3 milyar 300 milyon kişi) kentlerde yaşıyor olacak. Tarihte ilk kez kent nüfusu bu orana çıkacak.

Asya ve Afrika, genelde az gelişmiş ülkeler, aşırı nüfus artışı ve göçler yüzünden, kentlerde yayılmanın, dikey olarak yoğunlaşmanın sıkıntılarını yaşayacak. Yoksullaşma, uzun zaman giderilemeyecek olan dertler yaratacak: Kötü konutlar, sefalet, hırsızlık ve cinayet gibi suçlar, uyuşturucular ve fuhuş, su kıtlığı, işsizlik, trafik ve genel ulaşım sorunları, okullarda ve hastanelerde izdiham...

Bugün, dünya nüfusunun 1 milyarlık bir kesimi, yani altıda biri, gecekondularda ya da standardı düşük konutlarda yaşıyor. Bunların yüzde doksanı az gelişmiş (ya da daha yumuşak tanımıyla 'gelişmekte olan') ülkelerde...

Birleşmiş Milletler raporu, bu sorunları ve zorlukları belgelerken, şehirlerin yine de iktisadi kalkınma odakları olduğu gibi bir iyimserliği de dile getiriyor.

Türkiyemizin büyük şehirleri, ürkütücü bir hızla kalabalıklaştı. Büyüme kâbus gibi...

Kırsal bölgelerden kentlere akın edenlerin çoğu, bıraktıkları yerlerde umut kalmadığı için yapıyorlar bunu... Koca kente gelince yeni mahrumiyetlere mahkûm oluyorlar. Göç, umutsuzluğun taşınıp aktarılması gibi... Yine de şehirden umut kesilmez... Tanrı'dan umut kesilmediği gibi...

Türkiye verimli ve üretken bir tarım ülkesidir. Bu sektörü ve tarım ürünlerine ilişkin sanayileri geliştirirsek kırsal bölgelerde daha hızlı kalkınma olması, göçlerin gereksiz kılınması, büyük şehirlerin izdihamdan esirgenmesi mümkündür.

Kentlere akın, iş umuduyla, hastane ve okul beklentisiyle, daha rahat yaşam hülyasıyla olmaktadır.

Ülkemizde 2010 yılında, 77 milyona yakın nüfusumuzun yüzde 70'i kentlerde, sadece yüzde 30'u kırsal bölgelerde yaşıyor olacak. Şehirler, kitlelerin bilinçlenmesini hızlandırır, yaşam düzeylerini biraz yükseltir gibi gözükür.

Ne var ki kalkınan bir toplum, aynı hamleleri kırsal kesimde önlemler alıp düzeltmeler sağlayarak da gerçekleştirebilir.

Türkiye Cumhuriyeti, 'kırsaldan kentsel' akınlara teslim olacağına, yeni dönemde büyük bir 'şehirler-dışı kalkınma planı' uygulamaya yönelmelidir. Kentlere ve dev yerleşim merkezlerine yatırımlar, köylere ve kasabalara yapılacak yeni eğitim ve sağlık harcamalarına, iş olanaklarını muazzam ölçülerde artırabilecek olan sanayi ve tarım projelerine yöneltilirse kırsal alanın güçlendirilmesi mümkün olacaktır. Bilmiyorum, Devlet Planlama Teşkilatı'nın böyle yepyeni bir anlayışla kapsamlı bir plan hazırlamasını ve devletimizin yeni bir Türkiye yaratmaya yönelmesini beklemek yanlış mı olur?

Bir yandan da aile planlaması, doğum kontrolü ve nüfus azaltımı programlarına girişmek sağlanabilir mi? Önceki birçok devlet adamlarımızın "Güçlü Türkiye, 100 milyon nüfuslu Türkiye'dir" safsatasından vazgeçmeliyiz artık. Güçlü Türkiye, kaynaklarıyla nüfusunu rasyonel yöntemlerle dengeleyen Türkiye'dir.

Kentlerin büyümesi, çoğu zaman, uygarlığın ilerlemesi değildir, sefaletin yeni bir odaklanmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti kentlerini belirli ölçüler içinde tutmaya çalışmak ve aşırı olmayan nüfusların yaşam standardını yükseltmek, akıl kârıdır.

Özellikle Ankara gibi tarımı da sanayii de üretkenliği de turizmi de olmayan bir bürokratik kentin daha fazla büyümesinden hayır gelmez. Hatta denebilir ki şimdi başkent nüfusunu artırmak, hiçbir yarar sağlamayacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-kent_56748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!