Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kent Konseyi, ‘Kendine Konsey’ Oldu

Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, Ankara’da kurulan kent konseylerinin amacından uzaklaştığını ve “kendine konsey” durumuna getirildiğini söyledi. Şahin, kentlerle ilgili kararların alınmasında sivil toplum örgütlerinin ve yurttaşların katılımının artırılması amacıyla bu konseylerin oluşturulmasına karar

Cumhuriyet Ankara
Kent Konseyi, ‘Kendine Konsey’ Oldu

Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, Ankara’da kurulan kent konseylerinin amacından uzaklaştığını ve “kendine konsey” durumuna getirildiğini söyledi. Şahin, kentlerle ilgili kararların alınmasında sivil toplum örgütlerinin ve yurttaşların katılımının artırılması amacıyla bu konseylerin oluşturulmasına karar verildiğini, Ankara’da ise “belediyelerin uzantısı” haline getirildiğine dikkat çekti. Şahin, “Bursa’da Türkiye’ye örnek bir çalışma yapılıyor. Kent planları ilk olarak konseyde ele alınıyor. Ankara’da katılımcılık dışlanıyor” dedi.

Şahin, İçişleri Bakanlığı’nın yönetmeliği ile Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce kent konseyi kurulduğunu söyledi. “Kent kimliğine, kentlilik bilincine ve katılımcı kent yönetimine katkıları belirgin olan kent konseylerinin sayısının son yıllarda Ankara’da da arttığını” dile getiren Şahin, başkentteki konseylerin kent yönetimine katkılarının yok denecek kadar az olduğuna dikkat çekti.

Belediyeler yönetiyor

Ankara’daki kent konseylerinin 2009 seçimlerinin ardından hızla arttığını söyleyen Şahin, “46 belediyenin 19’unda kent konseyi kuruldu” dedi. Kent konseylerinin yönetemine ilişkin rakamlar sunan Şahin, 19 kent konseyin 6’sının başkanlığını belediye başkanlarının yürütüğünü, 4’ünün belediye başkan vekili, 3’ünün belediye meclis üyesi, 2’sinin belediye başkan yardımcısı tarafından yönetilmesine karşın, sadece bir kent konseyi başkanının sivil toplum kuruluşu temsilcisi olduğunu belirtti. Yürütme kurullarının belediye bürokratlarından oluştuğunu söyleyen Şahin, “Bunun için belediye bürokratlarına hülle sivil toplum örgütleri kurdurulması, belediye yönetimine yakın, eski belediye meclis üyelerinin yürütme kuruluna üye kaydedilmesi gibi çeşitli yöntemler izleniyor” dedi.

‘Saltoğlu konsey yönetiminde’

“Kuruluş amaçlarına uygun bir şekilde oluşturulmamış kent konseylerinde katılımcılık, göstermelik ve sözde bir eylem olarak kalmaktadır. Ankara’daki kent konseyleri belediyelerin bir uzantısı haline gelmiş, konsey başkanları ve yürütme kurulu üyeleri belediye yönetiminden devşirme biçimde oluşturulmuştur” diyen Şahin, bu tespitine Ankara Kent Konseyi’ni örnek gösterdi. Şahin, “Belediye İmar, Bayındırlık ve İsimlendirme Komisyonu başkanıyken oturduğu caddeye kendi adını veren, bu sebeple kendi komşularıyla bile davalık olan, komisyon başkanı olarak imar uygulamalarında katılımcılık karşıtı uygulamalarla tartışma konusu olan Seyfi Saltoğlu halen Ankara Kent Konseyi’nin yürütme kurulu üyesidir” bilgisini verdi.

‘Başkan ve vekilleri bırakmalı’

Şahin, kent konseylerinin kent yönetiminde etkin bir rol alabilmeleri için “Belediyelerin kent konseylerindeki ağırlıklarını azaltması, etik olarak belediye başkanları ve vekillerinin kent konseyi başkanlıklarını bırakması” gerektiğini, aksi halde konseylerin“Bir kambura, hatta katılımcı kent yönetimi önünde bir engele dönüşeceğini” vurguladı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-konseyi-kendine-konsey-oldu_88208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!