Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kent Suçlarına Karşı Hukuk İşletilmiyor"

Ankara Atakule’de mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen, yıkımın devam etmesi isyan ettirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kent suçlarına karşı hukuk işletilmiyor” dedi.

yapi.com.tr
"Kent Suçlarına Karşı Hukuk İşletilmiyor"

Ankara Atakule’de yapılan yıkım için Ankara Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç’un açtığı davada yürütmeyi durdurma kararına rağmen yetkililer inşaatı mühürlemekte ısrarlı.

 Atakule’de yürütmeyi durdurma kararına rağmen firma yetkilileri yıkıma devam ediyor, yetkililer hala inşaatı mühürlemiyor. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kent suçlarının tehlikeli boyutlar aldığını belirterek, “Kent suçlarına karşı hukuk görevini yapıyor ama hukuk işletilmiyor. Yargı görevini yaptıktan sonra yürütme görevini yapmalı. Sistem bu şekilde tıkanmaz. İnşaatın durması şart. Aynı süreci AOÇ’de yaşadık bu hukuk tanımazlıkla sistemi tıkıyorlar. Balık baştan kokar, Başbakan hukuku tanımazsa kimse tanımaz, bunun böyle olabileceği noktasında uyarmıştık. Kente karşı işlenen suçlar telafisi mümkün olmayan noktalara uzandı. İnşaatı mühürlemek için Atakule’nin yıkılmasını bekliyorlar. Yargı kararları görmezlikten geliniyor, bu tavır artık kabul edilemez bir noktada. Atatürk Orman Çiftliği’nde Başbakanlık hizmet binası ve Büyükşehir Belediyesi’nin Disneyland projesinde çok açık gördüğümüz hukuk tanımazlık her usulsüz uygulamaya her kente sirayet ediyor. Özel şirketler ve sermaye de hukuku hiçe saymaya başladı. Mimarların hakkının yanı sıra vatandaşın hakkı bu şekilde nasıl korunacak çok endişeliyiz” diye konuştu. Ragıp Buluç’un avukatı Mustafa Büyükavcıoğlu, Ankara Valiliği’ne tebligatı ilettiklerini buna rağmen inşaatın mühürlenmediğini, doğu blokunda yıkımın devam ettiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kent-suclarina-karsi-hukuk-isletilmiyor_119927.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!