Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atakule AVM Yıkılıyor

Türkiye'nin ikinci alışveriş merkezi olarak hizmete giren Atakule AVM bir ay içerisinde yıkılacak.

yapi.com.tr
Atakule AVM Yıkılıyor

Atakule Alışveriş Merkezi'ne dükkanların bir bir kapanmasının ardından geçen yıl tümüyle kilit vuruldu. Ankara gazetesinden Nur Banu Aras'ın haberine göre Valilikten yıkım izni alınan Atakule AVM yerine modern bir alışveriş merkezi inşa edilecek.

Kule aynen kalacak

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın talimatıyla inşa edilen Atakule, Ankara'nın başkent oluşunun 66. yıldönümünde Özal tarafından açıldı. Hizmete girdiği andan itibaren Ankara'nın simgesi haline gelen AVM yıkılırken, kule hizmet vermeye devam edecek. Yeni alışveriş merkezinin inşasını Atakule GYO gerçekleştirecek.

13 Ekim 1989'da Ankara'nın başkent oluşunun 66'ncı yıldönümünde sezikinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılışı yapılan Atakule'nin projesi Mimar Ragıp Buluç'a ait. Başkent'in simgesi olan Atakule, Türkiye'nin ilk döner platformlu lokantalarından biriyle seyir terasına da sahip. 125 metre uzunluğundaki seyir terası aynen kalacak.

Son yıllarda açılan büyük AVM'ler Atakule'ye olan ilgiyi azaltmış, iş yapamayan ve kiralarını ödeyemez hale gelen esnaf, dükkanlarını teker teker kapatmaya başlamıştı. Atakule'nin kapısına yaklaşık 1 yıl önce kilit vurulmuştu. Çankaya'nın en işlek bölgesinde 1989 yılında açılan Atakule'nin AVM kısmı için 2 ay önce de yıkım kararı alındı. Yaklaşık 2 ay önce Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndan (GYO) yapılan açıklamada, "Mülkiyeti şirketimize ait olan Atakule Alışveriş Merkezi'nin kule hariç alışveriş merkezi bölümünün, şirketimiz Yönetim Kurulu'nun kararı uyarınca yıkılarak yerine bir alışveriş merkezi yapılması doğrultusunda, Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 21 Kasım 2013'de yıkım ruhsatı verilmiştir" ifadeleri kullanıldı. Türkiye'nin ikinci AVM'si özeliğini taşıyan Atakule Alışveriş Merkezi'nde yıkım 1 ay içinde başlayacak.

X işaretleri

Yıkım çalışmalarına yönelik hazırlıklar ise şimdiden başladı. İlk kazmanın vurulacağı bölümlere X işaretleri konuldu. AVM'deki yıkım işlemi tamamlandıktan sonra yeni bir proje hayata geçirilecek. Daha modern bir merkezin inşa edileceği Atakule'de yeni projenin birkaç yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Alışveriş merkezinin yıkımını ve yeni projeyi üstlenen Atakule GYO, günümüz şartlarına uygun, daha modern ve geniş kapsamlı bir AVM yapmayı planlıyor. Proje çerçevesinde kulenin de restorasyondan geçirilmesi öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakule-avm-yikiliyor_116412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!