Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentin Belleği Birikiyor

Kent Kitaplığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nin (APİKAM) önemli çalışma alanlarından birisi. Toplumsal belleğin oluşmasına katkı sağlayan Kent Kitaplığı'ndan 2007 yılından bu yana 56 kitap yayınlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önerisiyle yaşama geçirilen projede amaç, İzmir'in

Cumhuriyet EGEKent Kitaplığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nin (APİKAM) önemli çalışma alanlarından birisi. Toplumsal belleğin oluşmasına katkı sağlayan Kent Kitaplığı'ndan 2007 yılından bu yana 56 kitap yayınlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önerisiyle yaşama geçirilen projede amaç, İzmir'in tarihi, kültürel, sosyolojik ve ekonomik kimliğini ortaya çıkarmak.

APİKAM Müdürü Oktay Gökdemir, Kent Kitaplığı serisindeki kitapların, kentin ve kentlinin bir bütün olabilmesinde önemli görevler üstlendiğini belirtiyor. Gökdemir, “Amacımız İzmirli kimliğinin oluşmasına yardımcı olmak. Kimlik sorunlarına ve temel yapısal bozukluklara bu kültür faaliyetiyle cevap vererek, onları aşmak istiyoruz. Kitaplarımız sadece akademisyenlerce değil, İzmir'e gönül vermiş araştırmacıların da yazılarıyla oluşuyor. Bu nedenle kitaplar, İzmir'in tarih sürecindeki kültürel, sosyolojik ve ekonomik olaylarını ortaya çıkardığı gibi, popüler bir dile de sahip” diyor. 2008'de 4 kitap yayınladıklarını söyleyen Gökdemir, Temmuz ayında 4 kitap daha yayınlayacakları bilgisini veriyor.

Bu yıl yayınlanan kitaplar arasında, Gazetemiz Ege Bölge Temsilcisi Serdar Kızık'ın Ege'nin turistik bölgeleriyle ilgili notlarının yeraldığı “İmbatı Ege'nin”, Yaşar Ürük'ün İzmir'in kültür mekanlarından sokaklarına, camilerine kadar bilgilerin yer aldığı “İzmir Kent Sözlüğ”, Mehmet Karayaman'ın EXPO kapsamındaki “Cumhuriyet Döneminde İzmir'de Sağlık” ve Engin Berber'in meşrutiyetin 100. yılı nedeniyle hazırladığı “Meşrutiyette İzmir 1876-1908” kitapları yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-bellegi-birikiyor_62242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!