Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentin Hafızası Silinir

Önce 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayan sendikaların isteği, ardından da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin önergesiyle gündeme gelen Taksim Meydanı’nın ‘1 Mayıs Meydanı’ olması talebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan destek görmedi.

Milliyet Gazetesi
Kentin Hafızası Silinir

Önce 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayan sendikaların isteği, ardından da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin önergesiyle gündeme gelen Taksim Meydanı’nın ‘1 Mayıs Meydanı’ olması talebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan destek görmedi.

Belediye Meclisi’nde Ak Partili üyelerin de desteğiyle kabul edilerek başkanlık makamında havale edilen önergeyle ilgili karar verecek olan Topbaş, “Bu tip önergeler her zaman gelecektir. Meclise gelen bir önerge de başkanlık makamına havale edilmiştir ama benim şahsi kanaatim, kentin kendi simgesel değeri olan bu Taksim isminin değişmemesi gerekir. Bu kentin hafızasını, kayıtlarını sarsmak anlamına gelmektedir. Biliyorsunuz Beyazıt Meydanı, Hürriyet Meydanı şeklinde değiştirildi hâlâ orası hangi meydandır diye kamuoyunda tam olarak ifade edilemiyor” diye konuştu.

‘Taksim 1 Mayıs Meydanı’ olmaz

Topbaş, sendikaların “Alanın ismi ‘Taksim 1 Mayıs Meydanı da olabilir” önerisini de şu sözlerle değerlendirdi: “O değişmez. Yarın gelir bir başkası, bir başka yerdeki tarihi değerleri ve hafızaları değiştirmeye kalkar. Bütün anıtsal eserlerin isimlerini değiştirmeye kalkar. Bunlar doğru şeyler değil.” Topbaş, önergeyle ilgili olarak da gerekli işlemlerin yapılacağını kaydetti.

Pala: Siyasi fikirlere göre oynamamalı

İstanbul üzerine kitapları bulunan Prof. Dr. İskender Pala’nın bu konudaki fikirleri ise şöyle: “Bugün Taksim Meydanı’nın Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar maksemden gelen tarihi adıyla yaşaması söz konusu. Eğer bugün siyasi yelpaze ve rüzgâr dolayısıyla biz oraya 1 Mayıs Meydanı veya Taksim 1 Mayıs Meydanı gibi bir ismi benimsersek, bundan 50 sene sonra olacak bir başka siyasi hadise dolayısıyla o ismin yeniden değiştirilmesinin kapısını açmış oluruz. Şehrin her yeriyle siyasi birtakım fikirler yüzünden oynamamak lazım.”
 
Milliyet anketinden yüzde 82 ‘Hayır’ çıktı

Milliyet gazetesinin internet sitesi “www.milliyet.com.tr”de düzenlenen anket, Taksim Meydanı’nın isminin değiştirilmesine vatandaşların sıcak bakmadığını ortaya koydu. İnternet sitesinde gün boyunca yapılan oylamaya bugün saat 02.00 itibariyle katılan 35 bin 357 kişinin yüzde 82’si (28 bin 878), ‘Taksim Meydanı’nın isminin değiştirilmesi’ teklifine ‘Hayır’ oyu verdi. Meydanın isminin değiştirilmesini destekleyenlerin oranı ise yüzde 17’de (6 bin 046) kaldı. Katılımcıların yüzde 1’i de fikir beyan etmedi.

Vatandaş ne diyor?

Zihinlerde kolay kolay değişmez

Ali Osman Parlak (Taksim Meydanı’nda esnaf): “Ben değişmemesi taraftarıyım. Taksim denince ayrı bir İstanbul akla geliyor. Taksim İstanbul içinde İstanbuldur. Taksim Meydanı denince yıllardan beri akla zaten ilk olarak 1 Mayıs geliyor. Ama millet Taksim Meydanı ismine alışmış. İsim olarak değişse de zihinlerde kolay kolay değişeceğine inanmıyorum.”

Bülent Küren (Taksici): “Meydanın adı değişmesin çünkü Taksim Meydanı’nı dünya biliyor. Ama 1 Mayıs’ta Taksim açılsın, kutlamalar burada yapılsın. Bir müşterim 1 Mayıs Meydanı derse aklıma ilk olarak Taksim Meydanı geleceği için sormadan buraya getiririm.”

Oğuz Yılmaz (Meydan’da Esnaf): “1 Mayıs meydanı her yerde olabilir ama Taksim Meydanı apayrı. Buranın bir geçmişi vardır. Taksim adını çıkarttığımız, bunu hafızalardan silmeye çalıştığımız zaman olmaz.”

Erol Uzun (Taksici): “1 Mayıs Meydanı olmasın. Çünkü geçmişte kötü anıları olan bir olay. Dünya burayı Taksim Square (Meydan) olarak tanıyor. 1 Mayıs denirse mazisi kötü olacak.”

Dernekler yeni isim istemiyor

Beyazıt’ın adını değiştirdiler de ne oldu?

Topbaş’ın dile getirdiği görüş, Beyoğlu’ndaki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin fikirleriyle örtüşüyor. Taksim’in tarihi ve turistik özelliklerine vurgu yapan Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışın, isim değişikliğiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz kesin karşıyız. Öncelikle şahsım adına bunu söyleyebilirim. Taksim durduk yerde Taksim olmamıştır. İsmini 1730’lu yıllardaki Maksem’den almış ve tarihte kendine önemli bir yer bulmuştur. Beyazıt Meydanı’nın ismini değiştirdiler de ne oldu? Değiştirseler de kabul edilebilir olmaz. Halkın istediği bir değişim olmaz. Böyle bir şeyi tasvip etmiyoruz.”

Kent bilincini yok eder

Tarihi geçmişi olan isimlerin değiştirilmesinden yana olmadıklarını ifade eden Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Timur Özdemir, “Bunlar kent bilincini yok eder. Tek başına meydan isminin değiştirilmesinden yana değiliz. 1977’de yaşanan olayın Taksim Meydanı ile birlikte kullanılmasından yanayız. Biz sonuçta kentsel markalar yaratıyoruz. Taksim bir marka, Beyoğlu, Sultanahmet bir marka bu kentte. Google’de 1 Mayıs Taksim Meydanı diye aranmaz. Taksim diye aranır” diye konuştu.

Çelebi referandum istedi

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de yaptığı açıklamada, meydanın adına ‘1 Mayıs’ın eklenmesi konusundaki kararı İstanbul halkının verebileceğini söyledi. Meydanların zihinsel ve simgesel olarak, yaşanılan tarihsel olaylarla adlandırıldığını kaydeden Çelebi, meydanın ‘Taksim 1 Mayıs Meydanı’ olarak yeniden düzenlenmesini istediklerini ifade etti. Çelebi, şunları kaydetti:

“Taksim 1 Mayıs Meydanı yaşadığımız dünyada bu olayla birlikte tanınmıştır ve öyle anılmaktadır. Özgürlüklerin, hak arama mücadelelerinin sokağa yansıdığı yerler olarak dünyada mücadele ile simgeleşmiş meydanlar var. Meydanların bu tarihsel anlamla anılması toplumsal yaraların sarılması, vicdanların tazelenmesi ve toplumsal hafızayı canlı tutması kadar bu meydanların bulundukları kente kültürel bir değer olarak da yansımaktadır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-hafizasi-silinir_79426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!