Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentin İmar Hareketleri, Modern Teknoloji İle Denetleniyor

İstanbul Büyükşehir İmar Müdürlüğü, çarpık kentleşmenin önlenmesi ve yapıların depreme dayanıklı inşa edilmesi için düzenli ve etkin bir denetim ya

İBB
Kentin İmar Hareketleri, Modern Teknoloji İle Denetleniyor

b>İstanbul Büyükşehir İmar Müdürlüğü, çarpık kentleşmenin önlenmesi ve yapıların depreme dayanıklı inşa edilmesi için düzenli ve etkin bir denetim yapıyor.

İstanbul, hızla büyüyen ve nüfusu giderek artan bir yerleşim bölgesi olarak imar hareketlerinin izlenmesi yönünden son derece zor bir kent. Tüm bu zorluklarına karşın, çarpık kentleşmenin önlenmesi ve muhtemel bir depreme karşı dayanıklı yapılar inşa edilmesi için Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü modern teknolojilerden de yararlanarak denetim çalışmalarını aralıksız ve etkin bir şekilde sürdürüyor.

Bu amaçla hayata geçirilen kapsamlı projelerle İstanbul'un her geçen gün artan ihtiyaçlarına cevap veriliyor. Bu çalışmaların önemli bir ayağını da uydu fotoğraflarıyla imar hareketlerinin denetlenmesi oluşturuyor.

Bunun yanı sıra, haftalık çalışma programları çerçevesinde 27 ilçe'deki inşaatların ruhsat ve projelerine uygunluğu da Müdürlüğün teknik elemanları tarafından denetleniyor. Ayrıca, Beyaz masadan (153 hattı) gelen vatandaş şikayetleri de 48 saat içerisinde değerlendirilerek yerinde tespit ve inceleme yapılmak suretiyle cevaplanıyor; yasal müdahale gerektiği taktirde ilgili ilçe belediyesine bilgi veriliyor.

İmar Müdürlüğü'nün yaptığı etkin denetimin olumlu sonuçları, 2002 yılında vatandaş şikayetlerindeki azalma ile de somut olarak ortaya çıktı.

1994-2002 dönemine ait imarla ilgili şikayet dilekçesi sayısı, 2002 yılı sonunda 1994 yılına göre yüzde 62,2, 2001 yılına göre ise yüzde 33,6 oranında azalma sağlanmış durumda.

İstanbul genelinde sağlanan bu olumlu gelişmelerde, İmar Müdürlüğü'nün İlçe Belediye Başkanlıklarınca tereddüde düşülen konularda, uygulamada birlik ve beraberliği sağlayıcı mevzuata uygun karar ve tedbirleri alıp uygun görüş bildirerek zamanında yönlendirme yapması ve koordinasyon sağlamasının da çok büyük etkisi bulunuyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-imar-hareketleri-modern-teknoloji-ile-denetleniyor_4292.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!