Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentin Nefes Alacağı Alan Olacaktı, Çöplük Oldu

Zonguldak'ta, Kıyı Kanunu'na aykırı bulundukları için 1 yıl önce yıkılan limandaki kaçak balıkçı barakalarının bulunduğu alanda oluşan görüntü kirliliğine, çevre kirliliği de eklendi.

yapi.com.tr
Kentin Nefes Alacağı Alan Olacaktı, Çöplük Oldu

Limanda, halkın yürüyüş yaptığı güzergahta bulunan balıkçı barınakları, Kıyı Kanunu'na aykırı ve kaçak oldukları için geçen yıl yıkıldı. Zonguldak Valiliği, İl Özel İdaresi ve Zonguldak Belediyesi tarafından yapılan yıkımın ardından barınaklardan kalan moloz yığınları toplanıp götürülse de bölgede görüntü kirliliği oluştu. DHA’nın haberine göre; yürüyüş yolu olarak kullan sahil, geçen zamanda denizden gelen atıklarla da çöplüğe döndü. Zonguldaklılar, görüntü ve çevre kirliliğine karşı önlem alınmasını istedi.

Terk edilmiş halde görünen bölge için harekete geçen Valilik, 'Zonguldak Limanı Rekreasyon Projesi' hazırladı. Proje kapsamında limana yürüyüş yolları ve sosyal tesisler yapılarak modern bir kıyı bandı oluşturulması planlandı. Hazırlık aşamasında olan projenin henüz hayata geçmedi. Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, hazırlanan projeyi sahil bandında uygulayacaklarını ve çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

“Dereden Gelen Kirlilik Limanı Dolduruyor”
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de yıkılan bölgenin devletin tasarrufunda olduğunu söyledi. Valiliğin hazırladığı projenin uygulanacağın düşündüğünü ifade eden Başkan Akdemir, şöyle dedi: "Önceki dönem Valimiz bir proje hazırlattı. Yeni Valimiz o projeye sıcak bakıyor. Şehir güzelleşmeli. Böyle çirkin bir görüntü arz etmemeli. Biz oraya toplanan çöpler için bariyer koydurmamıza rağmen derelerden gelen kirlilikler limanı dolduruyor. Bu liman TTK'ya ait ama temizliğini biz yapıyoruz. Geçen hafta 250 büyük poşet çöp topladık oradan" dedi.

'Proje Başlamadan Yıkım Gerçekleşmemeliydi”
Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk ise imara aykırı yapıların yıkılmasını desteklediklerini ancak proje hayata geçmeden yapılan yıkımların yeni bir çirkinliğe neden olacağını yetkililere ilettiklerini ifade etti. Yeni bir görüntü ve çevre kirliliğinin ortaya çıktığını anlatan Öztürk, "Burada olan barakalar, evet çirkin görünüm arz ediyordu. Burada teknelerini koydukları çekekler derme çatma barkalardı. Hatta bazılarının amacı dışında kullanıldığı söyleniyordu ama hiçbir paydaşla konuşulmadan, projenin ne zaman hayata geçirileceği gibi bir öngörüde bulunulmadan yapılan yıkım bu sonucu doğurdu. Bu da zaten çirkinleşme süreci yaşayan Zonguldak'ta insanların tek nefes aldığı alanın bu şekilde pislik yuvası haline dönüşmesine neden oldu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-nefes-alacagi-alan-olacakti-copluk-oldu_170261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!