Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kentin Tarihle Buluşması

YORUM-İNCELEME Arolat'tan / Osman S AROLAT Metin Sözen Hoca zaman zaman bizleri alıp bazı kentlere götürür. Orada tarih ve kültürel değe

Dünyab>YORUM-İNCELEME
Arolat'tan / Osman S AROLAT

Metin Sözen Hoca zaman zaman bizleri alıp bazı kentlere götürür. Orada tarih ve kültürel değerlerin korunması, ayağa kaldırılması örneklerini gezdirir. Bu kez hocanın isteğiyle Edirne'de buluştuk. Ve birçok sivil mimarlık örneğinin, kamu binasının, anıtsal yapıların kısa zamanda nasıl ayağa kaldırıldığını, kullanıma açıldığını, yıkık dökük, harabeye dönmüş yapıların nasıl keyifli yaşanılır mekanlar olduğuna tanık olduk. Kentin tarihle buluşmasını kutsadık...

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Profesör Metin Sözen, zaman zaman bizi Türkiye'nin çeşitli kentlerine davet eder. Orada yerel yönetimlerin kültürel ve tarihi değerleri koruma adına yaptıklarını ve güzel örneklerini gösterir. Biz, bu güzel örnekleri görmekten mutlu oluruz. Kent yönetimleri yaptıkları güzel işlerin tanıtılmasının mutluluğunu yaşarlar. Metin Hoca, yine bizleri toplayarak Edirne'ye götürdü. Ben, iki günlük ziyaretin sadece bir günlük bölümüne katılabildim. Ama bu bile kentte ne kadar çok sivil mimarlık örneğinin, konakların, kamusal binaların, anıtsal yapıların, çeşmelerin elden geçirildiğini görmemi sağladı.

Daha iki yıl öncesine kadar Hadrianus Kulesi'nin yanında itfaiyenin yerleştiği alanda yapılan kazılarda bugün geç Helenistik ve erken Roma dönemlerinin üç seramik fırınının da ortaya çıkarıldığı bir çalışma tamamlanmış durumda. Oysa bundan yarım asır kadar önce Hadrianus Kulesi'nin üst bölümü, tehlike arzediyor gerekçesiyle kendilerine profesör denilen kişilerin verdikleri onayla uçurularak yıkılmış. Bugün konu çok farklı bir şekilde ele alınıyor. Kentin geçmişiyle barıştığı, tarihle yüzleşmesinden onur duyduğu bir model gelişiyor.

Edirne Valiliği, bu tarihle buluşmayı küçük bir broşürle yapılan çalışmaları anlatır şekilde tanıtıyor. Sivil mimarlık örnekleri arasında eski Vali Konağı, Hafızağa Konağı, Dr. Bahattin Öğütmen Konağı, İkiz ev, İrfan Onur evi gibi yapılar ele alınmış. Bunların çoğu kurtarılmış, bir kısmında ise onarım sürüyor.

Bunun yanı sıra Tarihi Duyunu Umumiye binası, Gümrük Karakol binası, Plevne İlkokulu, Kale İçi Konağı da yine onarımı tamamlanmış ve süren yapılar arasında. Mimar Kemalettin Bey'in yaptığı Edirne Gar binası da bugün yeni düzenlemesiyle Trakya Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılıyor. Kurtarma çalışmaları tamamlanan anıtsal yapılar arasında da 16. yüzyıldan kalma Deveci Han yer alıyor. 7 yıllık bir çalışma sonunda kazanılmış olan bina bugün kentin üretim merkezlerinden birisi. Asker Çeşmesi, Hacı Hüseyin Çeşmesi de valilik tarafından yeniden hayat verilen eski eserler.

Vali Fahri Yücel, bizi 1609 yılında Sedefkar Mehmet Ağa ve Edirneli Hacı Şaban mimarisi olan Ekmekçioğlu Ahmetpaşa Kervansarayı'na götürüyor. Burasının Türkiye-Bulgaristan sınır ötesi işbirliğiyle Balkan Ticaret Merkezi haline getirilmesi için çalışmalar başlatılmış. Yüzde 10 ödemesini Edirne Valiliği'nin yaptığı 3 milyon dolarlık restorasyon çalışması sonunda burada bir alışveriş, fuar ve eğlence merkezi kurulacak. Bir zamanlar PTT deposu olarak kullanılmış olan 6.5 dönümlük alana oturan binada iki büyük kapalı alan var. Birkaç yıl sonrasında Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen turistlerle burasının çok canlı bir alışveriş merkezi olabileceği düşüncesindeler. Bugünün 20-25 milyon dolarlık bavul ticareti, bu yeni merkezle katlanarak büyüyecek.

Edirne Valisi Hüseyin Yücel, eski binalarda yapılan bütün yenilemelerin ardından onları kullanılır hale getirmenin önemli olduğunu söylüyor. Eski Vali Konağı devlet konuk evi olarak kullanılırken, Meriç Mecidiye karakol binası halka açık bir işletme olarak çalıştırılıyor. Onarılan bir bina Balkan Ülkeleri Basın Merkezi, bir başkası Edirne Gazeteciler Derneği, biri Edirne Kırkpınar Derneği, bir diğeri sağlık personelinin sosyal amaçlı kullandığı bir mekan olmuş.

Vali Fahri Yücel, 2001 yılından bu yana TEMA ile birlikte bir sosyal kalkınma projesi yarattıklarını, tarımda katma değeri yükseltme çalışmalarına giriştiklerini söylüyor. Buğdayda tohum yenileme çalışmalarına girişmişler. Meyvecilikte yüzde 80 özel idare, yüzde 20 vatandaş katkısıyla bodur kiraz ve meyve bahçeciliği başlatmışlar. Hayvancılıkta damızlık üretimi, arıcılıkta ana arı, oğullu kovan çalışmalarını sürdürüyorlar. Saroz'da Hazine arazilerini yazlık yapımı yerine bağcılığa vermek amacındalar. Bazı köylere şarapçılık için kaliteli fidanlar vermişler.

Vali Yücel, sonra bizleri kendi işliklerinde üretilen el sanatı ürünlerinin satıldığı ve turistlerin rağbet ettikleri Etur merkezine götürüyor. Kentin geleneksel el sanatlarının örneklerini görünce, dayanamayıp hepimiz fayton maketler, seramikler, bebekler, ebrular satın alıyoruz.

Edirne için söyleyebileceğim; daha önce harabeye dönmüş olan birçok yapıyı ayağa kaldırarak, kentin tarihiyle buluştuğu... Sanırım yeni dönemde kentte tarım ve hayvancılıkta da önemli gelişmelerle katma değeri yüksek bir tarım işletmeciliği hayata geçirilecek. Bize de; bu geziyi yaptıran Metin Hoca'ya, bu gelişmede önderlik eden kentin Valisi Fahri Yücel'e, kentin tarihle buluşmasına katkıda bulunan bütün sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etmek düşüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentin-tarihle-bulusmasi_11261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!