Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentlerin Bugünü ve Geleceği Türkiye’nin İlk Kent Forumunda Konuşulacak

Dünyanın dört bir yanından 400’den fazla konuşmacının katılacağı ve 100’den fazla oturumun yapılacağı Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF21), Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-2-3 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

yapi.com.tr
Kentlerin Bugünü ve Geleceği Türkiye’nin İlk Kent Forumunda Konuşulacak

Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF21), COVID-19 salgınıyla birlikte yerleşik kentsel politikaları ve planlama süreçlerinin yeniden sorgulanması gereğiyle, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-2-3 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek. Ana başlığı “Çözüm üreten kentler: yeniden düşün, birlikte hareket et” olarak belirlenen forumda, dünyanın dört bir yanından 400’den fazla konuşmacı ağırlanacak ve 100’den fazla oturum yapılacak. Katılımın ücretsiz olduğu forumda aynı zamanda eğitimler, çalıştaylar, networking toplantıları, online sergiler gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

“MARUF’un En Önemli Gündemi İklim Krizi ve Afetler Olacak”
Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ekim ayında düzenlenecek Marmara Urban Forum’un (MARUF21) yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi gereken konulara odaklanacağını söyledi. Büyükakın, “En önemli konulardan bir tanesi küresel iklim krizi, diğeri de afet yönetimi olacak.” dedi.

Başkan Büyükakın, iklim değişikliği ile bir ülkenin tek başına baş edemeyeceğini, bu sorunun küresel şekilde, ortak hareket edilerek çözülebileceğine işaret etti. Müsilaj örneğini veren Büyükakın, “Marmara Denizi’ndeki deniz salyası meselesi, esasen küresel iklim değişikliğinin etkilerinden bir tanesi. Deniz salyası oluşumu için deniz suyunun belirli bir sıcaklığın üstüne çıkması gerekiyor. Artık küresel iklim değişikliği alarm vermeye başladı. Eskiden akademisyenler konuyu takip ediyordu, bir şeyler söylüyordu. Toplum farkında olsun diyorduk ama şimdi göz ile görmeye başladık. Isı değerlerindeki artışları fark etmeye, iklimdeki değişikliği hissetmeye başladık.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın

MARUF21’de Türkiye'deki belediyelerin söyleyeceği birçok mesele olduğunu aktaran Büyükakın, “Pandemi de bir manada aslında kriz yönetimi meselesidir. Tedbir almazsak insanlığı büyük meydan okumalarla karşı karşıya bırakan ciddi risklerle karşılaşacağımız bir yere doğru ilerleyeceğiz. Dolayısıyla iş yapma biçimlerimizi yeniden düşündüğümüz ve birlikte eylem yapabilme kapasitemizi nasıl artıracağımızı konuştuğumuz bir çerçeve olacak MARUF. Şu ana kadar yapılmış çok ciddi katkılar var ama bu katkılar sonraki etkileri anlamında çok daha kıymetli katkılar olacak. Herkesi; yerli-yabancı hem akademisyenleri hem politika yapıcıları hem politikacıları bu platformda yer almaya, MARUF etkinliğine çok daha güçlü bir şekilde katılmaya davet ediyorum. Burada çok güzel şeyler olacak.” açıklamasını yaptı.

MARUF21 ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için www.marmaraurbanforum.org web sitesi ziyaret edilebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentlerin-bugunu-ve-gelecegi-turkiyenin-ilk-kent-forumunda-konusulacak_187164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!