Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kentlerin Gelişiminde 'Yoğunluk' Faktörü

ULI (Urban Land Institute) Türkiye, 'yoğunluk' konusundaki çalıştayını kentsel tasarım ve planlama konularında dünyanın önde gelen uzmanlarından Greg Clark’ın katılımıyla 2 Eylül Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
Kentlerin Gelişiminde 'Yoğunluk' Faktörü

Küresel kentlerin hızlı yeniden şehirleşme sürecinde önemli bir etken olan 'yoğunluk' kavramı, ULI (Urban Land Institute) Türkiye’nin 2 Eylül günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlediği bir toplantıda örnek şehirler üzerinden ortaya konan raporlarla birlikte masaya yatırıldı. Toplantı kapsamında kentsel planlama, tasarım ve yatırım konularında küresel çapta uzman ve danışman olan Greg Clark 'yoğunluk' üzerine ULI bünyesinde hazırladığı raporları katılımcılara aktardı.

  • Kentlerin Gelişiminde 'Yoğunluk' Faktörü
  • Kentlerin Gelişiminde 'Yoğunluk' Faktörü
  • Kentlerin Gelişiminde 'Yoğunluk' Faktörü

Toplantının ilerleyen bölümlerinde “yoğunluk” kavramı ve etkilerinin incelendiği, alan çalışması olarak seçilen kentlere yoğunlaşıldı. Ardından, alan çalışması kapsamında seçilen İstanbul’da son yıllarda geliştirilen projeler, yatırımlar ve karşılaşılan sorunlar “yoğunluk” kavramı özelinde ele alındı. Değişen nüfus düzeyleri, endüstriyel yapı, arazi kullanımı ve altyapı ilişkisi gibi yoğunluk kavramıyla doğrudan ilişkili konular, raporun yazarı Clark tarafından tartışmaya açıldı.

Bu toplantı sonucunda derlenen bilgi ve belgeler ışığında, ULI bünyesinde yakın zamanda İstanbul’a ilişkin bir Yoğunluk Raporu hazırlanacak. Raporda, özellikle yoğunluğun İstanbul’un gelecekteki gelişiminde nasıl bir rol oynayacağı ortaya konacak.

İlk rapor haziranda yayımlandı

Yoğunluk kavramıyla ilişkili ilk rapor, ULI tarafından bu yıl, 23 Haziran’da yayımlandı. Density: drivers, dividends and debates  (Yoğunluk: Yoğunluğa neden olan etkenler, Yoğunluktan etkilenenler ve Düşünceler) başlıklı ilk raporda yoğunluk kavramsallaştırılıyor ve farklı ülkelerin “yoğunluk” kavramıyla nasıl yüzleştikleri aktarılıyor.

Yoğunluk konusunda alan çalışmalarına odaklanan rapor serisinin ikincisinde ise, yoğunluğun farklı gerekçelerle ortaya çıktığı altı şehir, Londra, Stockholm, Birmingham, Varşova, Dresden ve İstanbul inceleniyor. Kentlerin nüfus yoğunluğunun azalmasına bağlı daralma, dönüşüm ya da canlandırma gibi geçirdiği değişimler ile yoğunluk ilişkisinin incelendiği bu çalışmalar, kentsel yoğunluğu hem sayısal verilerle, hem de yorumlarla özetliyor ve benzer süreçlerden geçen kentler için örnekler oluşturuyor.


İstanbul üzerine yapılan alan çalışmasının, ULI Türkiye üyeleri ile önemli yatırımcı, mimar, şehir plancı, mühendis ve yerel yönetimden yetkililerle tartışmaya açıldığı bu toplantıda, raporları hazırlayan Greg Clark’ın seçtiği, İstanbul’da yapılmakta olan projeler de ele alındı. Bu toplantıdan çıkacak bilgi ve veriler, Ekim ayında ULI bünyesinde yayımlanacak olan The Density Dividend: solutions for growing and shrinking cities (Yoğunluk Etkeni: büyüyen ve daralmakta olan şehirler için çözümler) raporunda yer alacak.

34 bin üyesi bulunuyor

Bilindiği gibi, ULI Urban Land Institute, 1936 yılında ABD’de kurulmuş, bugün 75 ülkeden 34 bin üyesi ile sorumlu arazi kullanımı ve yerleşimleri yaşanabilir kılma ve sürdürebilme konularında çalışmalar yürüten, araştırma yapan ve bu çalışmalarını toplantılar, yayın ve diğer araçlarla yayan dünyanın en önemli düşünce kuruluşlarından biridir.

'Density: drivers, dividends and debates' (Yoğunluk: nedenleri, sonuçları ve tartışmalar) raporuna ulaşmak için:
http://europe.uli.org/report/density-drivers-dividends-debates/

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentlerin-gelisiminde-yogunluk-faktoru_133814.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!